Mężczyzna sfingował własne porwanie, by uniknąć więzienia. Teraz może trafić za kratki na 8 lat

19.01.2021 16:58
więzień w kajdankach Fot. shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

W Szczecinie mężczyzna upozorował własne porwanie. Został aresztowany i usłyszał zarzuty.

Jak podaje PAP, do szczecińskiego sądu złożono akt oskarżenia wobec mężczyzny, który miał upozorować swoje porwanie. Sprawą zajmowało się prokuratorskie "archiwum X". W sprawę "porwania" zamieszanych było 5 osób, które również zostały oskarżone przez prokuratora.

Polecamy

Szczecin: Mężczyzna sfingował własne porwanie, by uniknąć więzienia. Teraz może trafić za kratki na 8 lat

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, jeden z podejrzanych przygotował zawiadomienie o groźbach karalnych – miał je otrzymywać zarówno on sam, jak i jego żona.

Rzekome groźby wspólnie z żoną miał otrzymywać w drodze wiadomości tekstowych SMS oraz od kierowcy samochodu marki BMW, który miał zajechać mu drogę. Grożący miał w ten sposób skłonić podejrzanego do odstąpienia od złożenia w toczącym się przed sądem postępowaniu wyjaśnień obciążających znane mu osoby.

Mężczyzna, jak ustalili śledczy, chciał w ten sposób skierować podejrzenia o uprowadzenie go na inne osoby. Podpisane przez niego zawiadomienie złożył w prokuraturze jego ojciec. Po dwóch dniach żona mężczyzny i jego ojciec złożyli zawiadomienie o jego zaginięciu w jednym ze szczecińskich komisariatów policji, wskazywali na możliwość uprowadzenia. Policja i prokuratura rozpoczęły poszukiwania na szeroką skalę.

Mężczyzna, aby upozorować porwanie, zostawił też na poboczu drogi, poza miastem samochód należący do niego i jego żony. Śledczy ustalili, że podejrzany podjął wszystkie te działania, aby uniknąć odbycia kary więzienia, orzeczonej wobec niego w innej sprawie. Chciał ukryć się pod fikcyjną tożsamością, posługując się podrobionym dowodem osobistym – na fałszywe dane wynajął m.in. mieszkanie w Gorzowie Wielkopolskim i zmienił wizerunek.

Polecamy

Za pośrednictwem swojej znajomej nakłonił też ekspedientkę jednego ze sklepów do zarejestrowania telefonicznej karty pre-paid na dane osoby, która w rzeczywistości jej nie używała. Karta została wykorzystana do wysyłania wiadomości z groźbami do mężczyzny i do jego żony.

Zatrzymanych zostało pięcioro związanych z procederem podejrzanych. Sąd zdecydował o areszcie dla mężczyzny, który upozorował własne uprowadzenie. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano m.in. dozór policji i zabezpieczenie majątkowe. Mężczyźnie grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Sprawą zajmowali się m.in. policjanci oraz specjaliści Działu ds. Cyberprzestępczości i Nowoczesnych Technologii Wykrywczych Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, tzw. prokuratorskiego archiwum X.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.