Pogoda
18.06.2018 11:06

Mężczyzna skazany na 20 lat za próbę zbrojnego przejęcia domeny

Takiej próby kradzieży domeny jeszcze nie było. Zamiast hakerskich sztuczek napastnik zastosował stare, sprawdzone metody – przyłożył pistolet do głowy właściciela adresu internetowego i kazał go sobie przetransferować.

pistolet
foto: Geoffrey Fairchild, CC BY 2.0

Zdarzenie nie miało spokojnego przebiegu. Właściciel domeny „doitforstate.com” (obecnie nie jest ona aktywna) został zaskoczony przez napastnika w swoim domu. 43-letni włamywacz Sherman Hopkins, Jr przygotował się do swojej roli według najlepszych praktyk z ubiegłego stulecia – założył na głowę rajstopy, nosił okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz.

Ofiara, która w chwili włamania znajdowała się na piętrze, po zauważeniu napastnika próbowała chronić się za zamkniętymi drzwiami w sypialni. Jak się okazało, nie stanowiły one zbyt dobrego zabezpieczenia, gdyż Hopkins zdemolował je kopniakami.

Napad z bronią w ręku na domenę

Po obezwładnieniu ofiary, 26-letniego Ethana Deyo, napastnik kazał prowadzić się do komputera, gdzie próbował wymusić przetransferowanie domeny na inne konto. Hopkins był zaopatrzony w ściągawkę, jakie czynności powinny być po kolei wykonywane, żeby dokonać cesji.

Domena „doitforstate.com” nie zmieniła jednak właściciela, mimo agresywnego działania napastnika, który uderzał swoją ofiarę pistoletem Smith & Wesson 9 mm w głowę – w pewnym momencie okazało się, że proces transferu wymaga podania adresu e-mail i telefonu nowego właściciela, na co przestępca nie był przygotowany.

Napadnięty mężczyzna wykorzystał chwilę dekoncentracji napastnika, żeby wyrwać mu broń – udało się, chociaż w trakcie został postrzelony w nogę. W odpowiedzi właściciel domeny kilkukrotnie postrzelił Hopkinsa w klatkę piersiową, a następnie zawiadomił służby i wezwał pomoc.

Wydarzenia miały miejsce w 2017 roku – w czerwcu 2018 sąd w Iowa wydał wyrok w tej sprawie. Napastnik został skazany na 20 lat pozbawienia wolności

Domena „doitfostate.com” powstała na fali popularności lokalnego mema – okrzyk „do it for State” miał motywować studentów Iowa State University do robienia „rzeczy, których mieli natychmiast żałować”.

Co sądzicie o napadzie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet