Pogoda
05.04.2019 10:40

Miasto Chicago zamierza pozwać aktora z "Empire", bo ten nie chce pokryć kosztów dochodzenia

Jussie Smollett został uniewinniony z 16 postawionych mu zarzutów dot. upozorowania napadu. Aktor zdecydował, że nie pokryje kosztów dochodzenia policyjnego, co nie spodobało się władzom miasta Chicago. 

Jussie Smollett
foto: FR36811 AP/Associated Press/East News

W styczniu 2019 roku doszło do incydentu, w którym udział brał aktor Jussie Smollett, znany najlepiej z serialu "Imperium". Artysta został zaatakowany przez dwóch rasistowskich i homofobicznych mężczyzn. W trakcie śledztwa wyszło jednak na jaw, że aktor upozorował całe zajście w ramach nietypowego publicity stuntu. Prokuratura postawiła mu 16 zarzutów i we wtorek 26 marca 2019 roku odbył się proces aktora. Sędzia uznał wówczas, że oskarżony jest niewinny.

Jussie Smollett pozwany przez miasto Chicago

Urząd Miasta Chicago dzień po ogłoszeniu wyroku wysłał Smollettowi polecenie zapłaty 130 tysięcy dolarów za koszta poniesione przez departament sprawiedliwości. Aktor miał tydzień do uiszczenia zapłaty i nie wywiązał się z tego zobowiązania. To spowodowało, że instytucja postanowiła przekazać sprawę do sądu i oskarżyła Smolletta o niewypełnienie obowiązków związanych z oficjalnym sądowym poleceniem. Na stronie departamentu sprawiedliwości miasta Chicago pojawiło się oficjalne oświadczenie:

"

Pan Smollett odmówił zadośćuczynienia miastu Chicago za koszta poniesione przez wypłacanie policjantom za nadgodziny spędzone podczas śledztwa dotyczącego jego fałszywego telefonu alarmowego z dnia 29 stycznia 2019 roku. Departament sprawiedliwości zajmuje się obecnie przygotowaniem cywilnego pozwu, który zostanie złożony w Sądzie Okręgowym Hrabstwa Cook. W ramach sprawy departament będzie się domagał uiszczenia pełnej opłaty opisanej we wcześniejszych dokumentach. "

Aktor z "Imperium", który upozorował napad na siebie, usłyszał 16 zarzutów. Grozi mu 3 lat więzienia
Aktor z "Imperium", który upozorował napad na siebie, usłyszał 16 zarzutów. Grozi mu 3 lat więzienia
Przeczytaj także Aktor z "Imperium", który upozorował napad na siebie, usłyszał 16 zarzutów. Grozi mu 3 lat więzienia

Decyzja dotycząca Jussie'ego Smolletta nie spodobała się również samemu burmistrzowi miasta Chicago, Rahmowi Emanuelowi. Polityk wraz z innymi urzędnikami potępił wyrok sądu. Prokuratorzy zajmujący się sprawą przyznali jednak, że szkodliwość społeczna czynu Smolletta była na tyle mała, że skazywanie go na więzienie byłoby zbyt surową karą. Na temat sprawy wypowiedział się na łamach Chicago Tribune jeden z prawników, Kim Foxx:

"

Zostałem wybrany, ponieważ obiecałem, że usprawnimy system sprawiedliwości w tym mieście i nie wpuścimy do więzień osób, które nie są zagrożeniem dla społeczności. Obiecałem, że będę wydawał nasz ograniczony budżet jedynie na najcięższe przewinienia, aby sprawić by Chicago będzie bezpieczniejsze i bardziej uczciwe. "

Na razie przyszłość sprawy Jussiego Smolletta pozostaje nieznana. Aktor został usunięty z kilku ostatnich odcinków serialu "Imperium".

Kamil Kacperski
Tagi: News