Pogoda
22.03.2016 15:12

Microsoft Lumia 950 XL test i opinie

Microsoft Lumia 950 XL to telefon z przyszłości – pokazuje, że Windows 10 na smartfonie dysponuje ogromnym potencjałem na przekonanie do siebie ceniących wygodę użytkowników. Dzisiaj jednak smartfon jest tylko cieniem urządzenia, którym ma szansę się stać.

Microsoft Lumia 950 XL test i opinie
foto: antyradio.pl

Mobilny Windows spotkał się w Polsce z bardzo ciepłym przyjęciem – popularność telefonów z kafelkami jest zdecydowanie większa niż w innych krajach. Częściowo wynika to zapewne z dużej estymy, jaką zwykły cieszyć się telefony Nokii, głównego producenta słuchawek z Windows Phone.

Microsoft Lumia 950 XL to najbardziej zaawansowana konstrukcja przygotowana przez korporację po przejęciu działu mobilnego Nokii. Najwięcej emocji wzbudza obsługa funkcji Continuum – możliwość używania smartfonu jako komputera, z desktopowym interfejsem użytkownika wyświetlanym na podłączonym ekranie.

Microsoft Lumia 950 XL dane techniczne

Zanim jednak przyjrzymy się tej opcji, sprawdźmy jak Microsoft Lumia 950 XL prezentuje się jako telefon. Smartfon wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 810 i układ graficzny Adreno 430.

Dopełnieniem konfiguracji jest 3 GB RAM i 32 GB miejsca na pliki użytkownika. Tak dobrane komponenty sprawiają, że Lumia 950 XL jest szybkim telefonem, bez problemu radzącym sobie z uruchamianiem gier i odtwarzaniem multimediów w wysokiej rozdzielczości.

Telefon wyposażony jest w duży ekran o przekątnej 5,7 cala. Sprawia to, że smartfon jest duży – mimo to, wygodnie leży w dłoni i nie sprawia problemów podczas obsługi jedną ręką. Microsoft przygotował na wszelki wypadek specjalny tryb pracy, w którym używana jest tylko dolna część ekranu, ułatwiając dosięganie do odpowiednich ikonek osobom z mniejszymi dłońmi.

Wyświetlacz Lumii 950 XL wykonany jest w technologii AMOLED, co zapewnia żywe i wyraźne kolory, ale także znakomicie odzwierciedla czerń. Ekran może być także uruchamiany punktowo, dzięki czemu smartfon jest w stanie prezentować powiadomienia z kilku wybranych aplikacji bez konieczności włączania systemu.

Ekran telefonu pracuje w rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli. Microsoft zdecydował się na zastosowanie plastikowej obudowy, co wyróżnia aspirujący do umieszczenia na najwyższej półce smartfon od bezpośrednich konkurentów, zgodnie stawiających na metalowe monobloki. Łatwość zdejmowania tylnej klapki sprawia, że sprzęt Microsoftu ma wymienialną baterię.

foto: antyradio.pl

Lumia 950 XL akceptuje kartę SIM w formacie nano oraz rozszerzenie pamięci w standardzie micro-SD.

Na obudowie znajdują się cztery fizyczne przyciski: włącznik, dwa klawisze regulujące głośność dźwięku oraz spust migawki aparatu. Ten ostatni wystarczy przytrzymać, by uruchomić aplikację fotograficzną.

Tylny aparat, wyposażony w optykę Carl Zeiss, ma matrycę 20 Mpix. W zależności od wybranych proporcji zapisywanych zdjęć, są one wykonywane w maksymalnej rozdzielczości 16 lub 19 Mpix. Smartfon potrafi zapisywać wideo w rozdzielczości 4K; materiał Full HD rejestrowany jest z szybkością 60 klatek na sekundę. Można zdać się na automatykę, bądź też dostosować parametry pracy aparatu do swoich założeń.

Jak możliwości komponentów wykorzystuje system Windows 10 Mobile i czy Continuum to naprawdę tak rewolucyjne rozwiązanie, jakim przedstawia je Microsoft? W dalszej części naszego testu zobaczycie także jak jest cena Microsoft Lumia 950 XL.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Microsoft Testy Technologia