Pogoda
10.06.2019 16:20

Microsoft chwali się nowym Xboksem. Podejrzanie podobny do PlayStation 5

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec 2020 roku rozpocznie się nowy etap wojen konsolowych. Do sprzedaży trafią wtedy konstrukcje następnej generacji Sony i Microsoftu. Na papierze wyglądają niemal jak bliźniaki.

Xbox Scarlett
foto: kadr z wideo

Sony zdążyło się już pochwalić swoją następną konsolą, przez fanów nazywaną po prostu PlayStation 5, chociaż oficjalnie taka nazwa jeszcze nigdy nie padła.

Producent chętnie pokazywał, o ile szybsza jest nowa wersja PS od PlayStation 4 Pro. Nowe komponenty zapewniają nawet kilkukrotnie szybsze działanie, co ma być szczególnie widoczne podczas ładowania się gier. Jeśli obietnice Sony się spełnią, o czekaniu kilki minut na rozpoczęcie rozgrywki będziemy mogli szczęśliwie zapomnieć.

PlayStation 5
PlayStation 5
Przeczytaj także PlayStation 5 na pierwszej oficjalnej prezentacji. PS4 Pro zmiażdżone

Na targach E3 2019 rąbka tajemnicy na temat swojej konsoli, nazywanej roboczo Xbox Scarlet, zdradził Microsoft. Czy przypadkiem nie jest mowa o jednej i tej samej konsoli?

Xbox Scarlet kontra PlayStation 5. Uderzające podobieństwa

Nowa konsola Microsoftu powstała dzięki tym samym założeniom, które przyświecały Sony podczas tworzenia następcy PlayStation 4.

Główną nowością ma być zastosowanie nośnika SSD, który ma zrewolucjonizować doznania graczy. Dzięki znacznie szybszej od tradycyjnych dysków twardych transmisji danych gry mają się ładować błyskawicznie, a także gwarantować większą dynamikę i różnorodność scenerii.

Sercem konsoli Xbox Scarlett został procesor AMD, zbudowany na nowej architekturze Zen 2. Za generowanie grafiki odpowiadać ma GPU z rodziny Navi. Jeśli porównać to do szczegółów zdradzonych przez Sony, można przeżyć małe Deja Vu.

Zobacz także: PlayStation 5 – Sony podsumowało wszystkie informacje na temat nowej konsoli 

Możliwości konsol Microsoftu i Sony są identyczne. Sprzęt ma być zdolny do uruchamiania gier w rozdzielczości 8K, mówi się także o osiąganiu płynności animacji wynoszących 120 klatek na sekundę. Xbox Scarlett, dokładnie jak PlayStation 5, będzie obsługiwał śledzenie promieni, czyli Ray Tracing, w czasie rzeczywistym.

Korporacja z Redmond była nieco bardziej wylewna od Sony w kwestii zapowiedzenia daty premiery nowej konsoli. Następnego Xboksa można będzie kupić na święta 2020 roku, a tytułem startowym będzie Halo Infinite.

Wprowadzenie do gry, powstałe w całości z wykorzystaniem silnika tytułu, zostało zademonstrowane na E3 2019. Ta gra ma wyglądać dokładnie tak, jak widać na wideo.

Podobnie jak w przypadku PlayStation 5, Xbox Scalett ma zapewnić pełną kompatybilność wsteczną z grami i akcesoriami z obecnej generacji konsol.

Zobacz także: Ile będzie kosztować PlayStation 5? Są pierwsze przecieki o cenach 

Którą konsolę wolicie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety Microsoft Sony Playstation