Microsoft inwestuje w Polsce miliard dolarów. Nasz kraj ma być „cyfrowym sercem Europy”
05.05.2020 14:41
Microsoft inwestuje w Polsce miliard dolarów. Nasz kraj ma być „cyfrowym sercem Europy” Fot. Shutterstock

Microsoft planuje zainwestować w Polsce okrągły miliard dolarów. Wybuduje swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz będzie „podnosić poziom kompetencji cyfrowych na rynku pracy”.

Chmura jest dobra na wszystko. Tak przynajmniej uważają najwięksi giganci technologiczni, z Microsoftem, Google i Amazon na czele, którzy inwestują potężne pieniądze w możliwość udostępniania jako usługi abonamentowej przestrzeni na dysku, mocy obliczeniowej, a nawet kompletnego środowiska pracy wraz z oprogramowaniem.

Trend ten widoczny jest także w Polce, gdzie powstał Operator Chmury Krajowej. OChR zawarł właśnie umowę o partnerstwie strategicznym z Microsoftem, na podstawie której korporacja z Redmond zainwestuje w Polsce 4 mld złotych.

Przeczytaj także

W ramach porozumienia w Polsce powstanie nowoczesne centrum danych, których zadaniem będzie obsługa klientów z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Microsoft zobowiązał się także do podnoszenia kompetencji Polaków.

Microsoft wybuduje w Polsce centrum danych. Inwestycja o wartości 1 mld dolarów

Polska od lat jest ważnym rynkiem dla Microsoftu. W naszym kraju powstaje nawet kluczowe z punktu widzenia oprogramowanie, na przykład fragmenty wyszukiwarki Bing.

Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft, inwestycję uważa za przełom w roli naszego kraju w naszym regionie Europy.

Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji i budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, bezpiecznego i zaufanego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft o globalnej skali. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce.

Zlokalizowane w Polsce regionalne centrum danych dołączy do 59 tego typu placówek rozsianych po całym świecie. Jak podkreśla Operator Chmury Krajowej, fizyczne zlokalizowanie data center na terenie naszego kraju pozwoli na korzystanie z jego usług podmiotom, które z powodów prawnych i regulacyjnych nie mogą przechowywać kluczowych danych za granicą.

Microsoft zamierza inwestować nie tylko w infrastrukturę i sprzęt, lecz także w ludzi.

Ważnym elementem inwestycji Microsoft w Polsce jest także kompleksowy, wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych na polskim rynku pracy. Będzie obejmował szkolenia, warsztaty, hackatony i programy e-learningowe z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy. Wzmacnianie kompetencji cyfrowych jest niezbędnym elementem skutecznej transformacji cyfrowej z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych.

Szczegółów dotyczących dokładnej lokalizacji inwestycji ani dat jej realizowania jeszcze nie zdradzono.

Zobacz także: Bill Gates szczerze przyznał się do największego błędu w życiu. Kosztował 400 md dolarów

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.