Pogoda
05.05.2020 14:41

Microsoft inwestuje w Polsce miliard dolarów. Nasz kraj ma być „cyfrowym sercem Europy”

Microsoft planuje zainwestować w Polsce okrągły miliard dolarów. Wybuduje swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz będzie „podnosić poziom kompetencji cyfrowych na rynku pracy”.

serwer w centrum danych
foto: Shutterstock

Chmura jest dobra na wszystko. Tak przynajmniej uważają najwięksi giganci technologiczni, z Microsoftem, Google i Amazon na czele, którzy inwestują potężne pieniądze w możliwość udostępniania jako usługi abonamentowej przestrzeni na dysku, mocy obliczeniowej, a nawet kompletnego środowiska pracy wraz z oprogramowaniem.

Trend ten widoczny jest także w Polce, gdzie powstał Operator Chmury Krajowej. OChR zawarł właśnie umowę o partnerstwie strategicznym z Microsoftem, na podstawie której korporacja z Redmond zainwestuje w Polsce 4 mld złotych.

Xbox series X
Xbox series X
Przeczytaj także Nowy Xbox szokiem dla #pcmasterrace. Konsola z „trybem Windows” do gier ze Steama, Epic Games Store i GOG

W ramach porozumienia w Polsce powstanie nowoczesne centrum danych, których zadaniem będzie obsługa klientów z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Microsoft zobowiązał się także do podnoszenia kompetencji Polaków.

Microsoft wybuduje w Polsce centrum danych. Inwestycja o wartości 1 mld dolarów

Polska od lat jest ważnym rynkiem dla Microsoftu. W naszym kraju powstaje nawet kluczowe z punktu widzenia oprogramowanie, na przykład fragmenty wyszukiwarki Bing.

Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft, inwestycję uważa za przełom w roli naszego kraju w naszym regionie Europy.

"

Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji i budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, bezpiecznego i zaufanego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft o globalnej skali. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce. "

Zlokalizowane w Polsce regionalne centrum danych dołączy do 59 tego typu placówek rozsianych po całym świecie. Jak podkreśla Operator Chmury Krajowej, fizyczne zlokalizowanie data center na terenie naszego kraju pozwoli na korzystanie z jego usług podmiotom, które z powodów prawnych i regulacyjnych nie mogą przechowywać kluczowych danych za granicą.

Microsoft zamierza inwestować nie tylko w infrastrukturę i sprzęt, lecz także w ludzi.

"

Ważnym elementem inwestycji Microsoft w Polsce jest także kompleksowy, wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych na polskim rynku pracy. Będzie obejmował szkolenia, warsztaty, hackatony i programy e-learningowe z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy. Wzmacnianie kompetencji cyfrowych jest niezbędnym elementem skutecznej transformacji cyfrowej z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych. "

Szczegółów dotyczących dokładnej lokalizacji inwestycji ani dat jej realizowania jeszcze nie zdradzono.

Zobacz także: Bill Gates szczerze przyznał się do największego błędu w życiu. Kosztował 400 md dolarów

Jakiego systemu operacyjnego częściej używacie?

Tagi: Microsoft