Microsoft może sobie kupić Netfliksa

Michał Tomaszkiewicz
11.05.2018 12:45
Microsoft może sobie kupić Netfliksa Fot. Mike Gil, CC BY 2.0

Jeśli nie możesz kogoś pokonać – wykup go. Taką strategię mają najwięksi gracze rynku IT, a analitycy spodziewają się, że niedługo zostanie zastosowana przez Microsoft, który ostrzy sobie zęby na Netfliksa.

Serwisy VoD zaczynają wyrastać na nowych internetowych gigantów. Netflix ma już ponad 120 mln płacących co miesiąc klientów, z czego około 500 000 w Polsce (przy czym szacuje się, że 10% polskich kont należy do piratów, którzy znaleźli sposób na oglądanie filmów i seriali z darmo).

Na produkcje własnych treści Netflix ma wydać nawet 8 mld dolarów – wśród tworzonych za te pieniądze seriali znajduje się między innymi wyczekiwany z nadziejami „Wiedźmin”.

Zagrożenie ze strony Netfliksa poczuły tradycyjne stacje telewizyjne – europejscy nadawcy stworzyli sojusz Alliance, w ramach którego chcą wspólnie składać się na produkcje seriali mających rywalizować jakościowo z propozycjami serwisu VoD, a w przyszłości założyć własną cyfrową platformę dystrybucji treści.

Rynek rozrywki na życzenie jest niezwykle perspektywiczny – według prognoz, w 2021 roku będzie wart 50 mld dolarów - swoje miejsce na nim zamierzają więc zając znane technologiczne marki. Płatną wersję z oryginalnymi treściami stworzył YouTube, Facebook inwestuje miliardy we własne produkcje TV, pierwsze własne programy kręci także Apple. W tle zaś znajduje się Amazon, który we własnym serwisie VoD ma między innymi perełkę w postaci „The Grand Tour”.

Microsoft z apetytem Netfliksa

Microsoft nie chce ignorować szansy na zgarnięcie części tego wielomiliardowego rynku – zamiast jednak tworzyć coś od początku, zdaniem specjalistów może po prostu wkupić się na pozycję lidera przejmując Netfliksa. Transakcja opierałaby zapewne na miliardy dolarów, twórcy Windows jednak na brak pieniędzy nie narzekają.

Według nieoficjalnych informacji, usługa VoD firmowana przez Apple ma ruszyć w pierwszej połowie 2018 roku. producent iPhone'ów ma wiernych użytkowników, dzięki czemu ma ułatwione zadanie z pozyskiwaniem klientów na nowe usługi – pokazał to sukces Apple Music, które w krótkim czasie stało się prawdziwą siłą na rynku strumieniowania muzyki.

Microsoft ma na swoim koncie kilka spektakularnych przejęć – wystarczy wspomnieć chociażby zakup komunikatora Skype czy gry Minecraft (za którą zapłacono 2 mld dolarów). Korporacja ma także udziały w Facebooku.

Analitycy przewidują, że Netflix stanie się własnością Microsoftu za maksymalnie 5 lat - zapewne wcześniej.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.