Pogoda
27.04.2017 10:30

Microsoft ostrzega przed wymuszaniem aktualizacji Creators Update

Microsoft ostrzega – nie instalujcie na własną rękę aktualizacji Creators Update dla Windows 10, chyba że prosicie się o kłopoty.

Microsoft ostrzega przed wymuszaniem aktualizacji Creators Update
foto: materiały prasowe

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoftu została pokazana z fanfarami, jednak jej rozpowszechnienie jest jeszcze zbyt duże – wynika to częściowo z niechęci użytkowników do wprowadzania dużych zmian w Windows (szczególnie widocznej wśród klientów biznesowych, którzy najpierw chcą przetestować stabilność nowinek w środowisku testowym) oraz z decyzji samego Microsoftu, który nie wszystkim pozwala zainstalować aktualizację.

Jak okazało się, istnieje całkiem sporo konfiguracji, w których Windows 10 Creators Update sprawia problemy przez nieprawidłowe współdziałanie ze sterownikami. Dane o tych kłopotach dostarczane są do Microsoftu przez wbudowane do Windows 10 narzędzia do telemetrii.

Korzystając z udostępnianych przez użytkowników informacji – ekran konfiguracyjny pozwalający na ograniczenie informacji przekazywanych przez Windows do Microsoftu pokazaliśmy tutaj – korporacja analizuje przypadki awarii i na nie reaguje.

W części przypadków oznacza to między innymi zablokowanie dostępności aktualizacji dla osób, które posiadają podobną konfigurację sprzętową do tej, na której zaobserwowano problemy. Dopóki dana sprawa nie zostanie rozwiązana, użytkownicy takich maszyn nie będą mieć możliwości przeprowadzanie aktualizacji korzystając ze zautomatyzowanych mechanizmów.

Niecierpliwi mogą jednak próbować wymusić zainstalowanie nowej wersji Windows 10 ręcznie – mogą kierować się chęcią zobaczenia wszystkich nowości w akcji bądź też obawiać się utraty wsparcia technicznego i brak poprawek bezpieczeństwa, Microsoft zapowiedział, że przestaje dbać o pierwszą wersję Windows 10, pokazaną w lipcu 2015 roku.

Korporacja ostrzega użytkowników, że własnoręczne przeprowadzenie aktualizacji do Creators Update powinno być przeprowadzane tylko przez zaawansowanych użytkowników, którzy poradzą sobie z odpowiednim skonfigurowaniem systemu w razie stwierdzenia problemów z jego działaniem.

Wszyscy pozostali powinni cierpliwie poczekać, aż opcja przeprowadzenia aktualizacji do najnowszej wersji systemu pojawi się w ich wersji Windows.

Co sądzicie o ostrzeżeniu Microsoftu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery