Pogoda
29.10.2018 12:31

Microsoft projektuje pady Xbox nakładane na smartfony

Microsoft i Google szykują się na kolejną gamingową rewolucję – udostępniania gorących tytułów przez internet. Granie zawsze i wszędzie wymaga jednak odpowiednich kontrolerów - MS tworzy w swoich laboratoriach pady Xbox nakładane na smartfony i tablety.

pad Xbox na smartfony
foto: materiały prasowe

Pomysł udostępniania gier w chmurze nie jest nowy – ba, „gamingowego Netfliksa” zrobili nawet kilka lat temu Polacy.

Gdy ideą zaczynają interesować się giganci można podejrzewać, że rynek dojrzał do grania w strumieniowane gry. Od czasu do czasu pojawiają się nawet informacje, że następnych generacji konsol już nie będzie – zamiast tego w gry (uruchamiane na superkomputerach) grać będzie można na czymkolwiek podłączonym do internetu.

Takiego zdania jest Microsoft (projekt xCloud) i Google (Project Stream) – giganci zdradzili, że będą w nieodległej przyszłości oferować taką właśnie usługę. Sony pozostaje jeszcze nieprzekonane – włodarze producenta zadeklarowali, że powstanie PlayStation 5 jest nieuniknione (co jednak nie znaczy, że grać będzie można tylko na lokalnym sprzęcie).

Korporacja z Redmond przygotowuje się już na poważnie na strumieniową przyszłość grania, tworząc pierwsze prototypy padów nakładanych na smartfony i tablety.

Kontrolery Xbox dla smartfonów i tabletów

Telefony będą mogły stać się w urządzeniami, na których grać się będzie w najnowsze produkcje AAA – wszystko właśnie dzięki temu, że gra uruchomiona będzie na mocnym komputerze w sieci, a przez internet pobierać się będzie jej obraz i wysyłać komendy sterujące.

Smartfony jako kontrolery gier nie sprawdzają się jednak szczególnie dobrze – gracze przyzwyczajeni są raczej do możliwości korzystania z rozbudowanych padów, niż konieczności stukania palcami w dotykowy ekran, który jest wyraźnie mniej precyzyjny.

Rozwiązaniem na ten problem mają być specjalne kontrolery, które można będzie dokładać do telefonu lub tabletu i zmieniać go w konsolkę przenośną z prawdziwego zdarzenia.

Inżynierowie Microsoftu pochwalili się pierwszymi, drukowanym w 3D prototypami – po dopracowaniu pady na smartfony mogą trafić do produkcji masowej. Pierwsze próby pochodzą jeszcze z 2014 roku, teraz zaś w laboratoriach powrócono do tego pomysłu – jednym z powodów jest sukces Nintendo Switch.

Który kontroler jest lepszy?

Michał Tomaszkiewicz