Microsoft: „przerywamy” Windows, by przypomnieć o aktualizacji
Michał Tomaszkiewicz
02.07.2016 15:20
Microsoft: „przerywamy” Windows, by przypomnieć o aktualizacji Fot. materiały prasowe

Koniec możliwości darmowej aktualizacji do Windows 10 zbliża się wielkimi krokami. Korporacja przypomni o tym niezdecydowanym użytkownikom, wyświetlając pełnoekranowe powiadomienie.

Na zainstalowanie najnowszej wersji okienek zdecydowało się przez niemal rok od premiery ponad 300 mln osób. Spora część użytkowników wciąż jednak podchodzi do aktualizacji nieufnie – nie przekonuje ich nawet fakt, że do 29 lipca 2016 mogą zmienić system na Windows 10 bez ponoszenia żadnych opłat.

Microsoft liczy, że uda mu się przemówić do niezdecydowanych dzięki nowemu powiadomieniu, które zajmie cały ekran. Korzystanie z systemu Windows będzie możliwe dopiero po zapoznaniu się z jego treścią i wybraniu odpowiedniej opcji.

Najbardziej eksponowany przycisk zachęca do natychmiastowego rozpoczęcia instalacji. Usytuowany zaraz obok pozwala odłożyć decyzję. Mniej widoczną opcją – ale jak najbardziej dostępną dla użytkownika – jest możliwość wskazania, że nie jest się zainteresowanym i nie chce się oglądać komunikatu w przyszłości.

foto: materiały prasowe

Pełnoekranowe powiadomienie pokaże się właścicielom komputerów z zainstalowanych systemem Windows 8.1 oraz Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1. Korporacja zastrzega, że przy wyświetlaniu komunikatu będzie dokładnie sprawdzać, czy użytkownik na pewno sobie tego życzy,

Pełnoekranowego powiadomienia nie zobaczy się, gdy:

  • użytkownik ma zainstalowaną bieżącą wersję aplikacji „Pobierz Windows 10”
  • użytkownik wybrał opcję o wyłączaniu powiadomień
  • komputer użytkownika jest niekompatybilny z Windows 10
  • komputer został zaktualizowany do Windows 10, ale użytkownik wrócił do starszego systemu
  • instalacja Windows 10 nie udała się
  • użytkownik ukrył powiadomienia aplikacji „Pobierz Windows 10”
  • użytkownik wyłączył oferowanie aktualizacji w rejestrze systemowym

Powiadomienie ma pokazywać się bezpośrednio po odblokowaniu systemu Windows.

W czerwcu 2016 roku Microsoft zmodyfikował aplikację zachęcającą do zaktualizowania systemu do Windows 10. Kierując się głosami użytkowników, korporacja umożliwiła zrezygnowanie z dokonania instalacji i wzbogaciła komunikat o dodatkowe informacje na temat oferty.

Wcześniej pojawiały się doniesienia o przypadkach, gdy komputer aktualizował system operacyjny bez wiedzy i zgody użytkownika. Jeden z takich przypadków skończył się wyrokiem nakazującym wypłacenie przez Microsoft odszkodowania w wysokości 10 000 dolarów. Korporacja zdecydowała się nie składać apelacji od tego orzeczenia.

Dacie się skusić na Windows 10?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.