Pogoda
26.07.2016 16:09

Microsoft sprawi, by gry na Steamie działały coraz gorzej

Tak twierdzi Tim Sweeney, współzałożyciel Epic Games i współtwórca silnika wykorzystywanego w grze Unreal. Nie należy on do zagorzałych fanów Microsoftu.

Microsoft sprawi, by gry na Steamie działały coraz gorzej
foto: Antyradio.pl

Sweeney skrytykował agresywną politykę amerykańskiego giganta. Jego zdaniem przyszłe aktualizacje Windowsa 10 będą celowo źle wpływać na użytkowość takich aplikacji jak Steam:

"

Programiści mają do wyboru dwa interfejsy dla Windowsa i każda z aplikacji musi wybrać jeden z nich. Każda Steamowska aplikacja – każda gra komputerowa na przestrzeni ostatnich paru dekad – wykorzystywała Win32. Ten standard był odpowiedzialny za każde oprogramowanie, jak również to złośliwe. Każdy program mógł być wirusem. Universal Windows Platform ma być lekarstwem na taki stan rzeczy. Jest znacznie bardziej zamknięty. "

Podczas gdy pod względem technicznym wydaje się to być wiarygodne, za absurd można uznać chęć wyeliminowania takiego giganta jak Steam, zarówno celowo, jak i nieumyślnie. Jednak Sweeney wierzy, że i na to jest plan:

"

Ryzyko polega na tym, że jeśli Microsoft przekona wszystkich do korzystania z UWP, pozbędą się Win32. Jeśli im się to uda, niewiele będzie trzeba, by zmusić wszystkich do dystrybucji każdej gry i aplikacji za pośrednictwem Windows Store. Gdy dojdziemy do tego punktu, komputer stanie się zamkniętą platformą. To nie stanie się od razu, nie zepsują Twojej biblioteki Steam z dnia na dzień – oni wykonują serię podstępnych manewrów. Sprawią, że stare aplikacje będą mniej wygodne w użyciu, starając się być jedynym źródłem tych nowych. "

Steam jest niezwykle popularną platformą opracowaną przez Valve Corporation, która oferuje graczom kupowanie gier, jak i komunikację z innymi użytkownikami. W ramach tego systemu tworzyć można własne społeczności i grupy.

Według raportów, we wrześniu 2015 roku za pośrednictwem tej platformy można było zdecydować się na zakup 6464 gier kompatybilnych z systemem Windows, 2323 z OS X i 1500 z Linuxem. W przeciągu 12 lat istnienia w serwisie zarejestrowano ponad 125 milionów kont. Do tego samo środowisko jest również przyjazne dla deweloperów.

Podzielacie obawy Tima?

Tagi: Duperele