Microsoft walczy z deepfake'ami. Opracowano system wykrywania zmodyfikowanych materiałów

08.09.2020 14:18
Microsoft walczy z deepfake'ami. Opracowano system wykrywania zmodyfikowanych materiałów Fot. Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

Jak odróżnić prawdę od fałszu w epoce zaawansowanej technologii? Ostrą walkę z dezinformacją w sieci podjęła właśnie firma Microsoft.

Deepfake to zjawisko niezwykle popularne w sieci. Wykorzystywane jest często do tworzenia zabawnych przeróbek lub obrazowania nam, jak dany aktor wypadłby w konkretnej roli. To jednak tylko jedna strona medalu. Technologia ta wykorzystywana jest również (a może przede wszystkim) do szerzenia dezinformacji, fake newsów, a także wyłudzeń. Firma Microsoft postanowiła podjąć walkę z deepfake'ami tworząc zaawansowany system ich wykrywania.

Microsoft walczy z deepfake'ami - system wykrywania zmodyfikowanych materiałów

Microsoft Video Authenticator to nowoczesne narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, którego zadaniem jest wykrycie, czy dany materiał został sztucznie zmodyfikowany. Analizie poddawane mogą być zarówno zdjęcia jak i pliki wideo. Jak program walczyć będzie z komputerową manipulacją? Poprzez wykrywanie mikroznaków wskazujących na sztuczne wygenerowanie danego materiału, w oparciu o specjalnie oprogramowanie. 

Przeczytaj także

Owe mikroznaki nie są zazwyczaj widoczne gołym okiem, co owocuje szerzeniem się dezinformacji. Microsoft Video Authenticator analizował będzie między innymi rozmycie brzegów poszczególnych pikseli w obrazie, co miałoby wskazywać, że jest to połączenie kilku istniejących już wcześniej materiałów

Oprogramowanie nie będzie powszechnie dostępne. Microsoft Video Authenticator udostępniony zostanie tylko organizacjom działającym we współpracy z firmą. Decyzja ta miała zapaść w obawie, że program mógłby trafić w niepowołane ręce i przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. 

Przeczytaj także
Natalia Nowecka - redaktor online Antyradio.pl
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.