Pogoda
08.10.2018 11:44

Microsoft wycofał aktualizację Windows 10 – kasowała pliki użytkownikom

Październikowa aktualizacja Windows 10 okazała się być zdradliwa dla części użytkowników – po jej przeprowadzeniu z folderu dokumentów zniknęły pliki i nie wiadomo, czy uda się je odzyskać. Microsoft na wszelki wypadek wstrzymał udostępnianie update’u.

Windows 10
foto: materiały prasowe

Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że aktualizacja nie była jeszcze wypuszczona jako automatyczna – żeby ją zainstalować, trzeba było samodzielnie zapoczątkować proces. Znacznie zawęziło to grono osób, które zostały dotknięte tym poważnym błędem.

W oficjalnym komunikacie dotyczącym usunięcia dostępu do aktualizacji Microsoft wspomina wręcz, że były to jednostkowe przypadki:

"

Wstrzymaliśmy udostępnianie październikowej aktualizacji do Windows 10 (wersja 1809), gdyż badamy odizolowane przypadki utraty plików przez użytkowników po wgraniu update’u. "

Gdyby nie ta decyzja, szkody wywoływane o użytkowników mogłyby być znacznie większe – nie podano, ile osób zdążyło zainstalować październikową aktualizację Windows 10, nie były to jednak znaczące liczby. Gdyby update z błędem został udostępniony setkom milionów użytkowników, mógłby on dotknąć sporą część z nich.

Szpitalny Windows 10 zaczął się aktualizować po wprowadzeniu pacjenta w stan narkozy
Szpitalny Windows 10 zaczął się aktualizować po wprowadzeniu pacjenta w stan narkozy
Przeczytaj także Szpitalny Windows 10 zaczął się aktualizować po wprowadzeniu pacjenta w stan narkozy
windows_10_kasacja_02

Aktualizacja Windows 10 kasuje pliki użytkownika

Na temat samego błędu jeszcze nic nie wiadomo – Microsoft bada sprawę i gdy tylko problem zostanie rozwiany, aktualizacja zostanie ponownie udostępniona.

Jak się okazało, informacje o znikających plikach dotarły do Microsoftu jeszcze w trakcie testów aktualizacji – były one zgłaszane jednak tak rzadko, że ostatecznie uznano problem za mało istotny i niegroźny dla większości użytkowników. Dopiero sygnały osób, które dokonały wcześniejszej aktualizacji, skłoniły Microsoft do bliższego przyjrzenia się sprawie.

Microsoft prosi wszystkich użytkowników, którzy zdążyli pobrać ręcznie pliki aktualizacyjne, o wstrzymanie się z ich instalacją i skorzystanie z nowej wersji, gdy tylko zostanie udostępniona.

Jak szybko aktualizujecie Windows?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery