Pogoda
09.01.2017 09:05

Miejsca parkingowe tylko dla kobiet?

Urzędnicy z Chin częściowo rozwiązali „problem” kobiet, które potrzebują dodatkowego miejsca, aby zaparkować swoje pojazdy.

Miejsca parkingowe tylko dla kobiet?
foto: kadr z wideo

W większości krajów na świecie takie rozwiązanie zostałoby nazwane seksistowskim. Władze miasta Shenyang stworzyły dedykowane dla pań miejsca parkingowe, które nie tylko są dłuższe i szersze – o odpowiednio 1,2 m i 1 m – ale także wyróżnione zostały różową farbą z napisem oznaczającym „boginię”.

Dotychczas w tym mieście powstało jedynie 10 miejsc parkingowych dedykowanych kobietom. Opłata za postój wynosi dokładnie tyle samo, co w całej strefie płatnego parkowania. Urzędnicy zapewniają, że wszystkie miejsca są monitorowane tak, aby mężczyźni nie mogli z nich skorzystać.

Zdaniem władz, to rozwiązanie ma być lekarstwem także na drugi problem, jakim były notorycznie uszkadzane przez kobiety felgi. Płeć piękna winą za taki stan obarczała zbyt wąskie miejsca parkingowe, przez które uderzały w krawężniki.

Na zastosowanie podobnego środka zdecydowała się Korea Południowa. Władze Seulu przeznaczyły dziesiątki milionów dolarów na przyjazne kobietom miejsca parkingowe, które również zostały poszerzone oraz pomalowane na różowo. Mimo dobrych intencji, opinia publiczna uznała ten projekt za uwłaczający płci pięknej, sugerujący, że kobiety nie umieją prowadzić, parkować.

Wielu internautów przy okazji debaty na ten temat doszło do wniosku, że tak naprawdę wszystkim przydałyby się większe miejsca parkingowe. Inne osoby wskazują na możliwość zakupu mniejszego pojazdu zamiast wciąż zyskujących na popularności crossoverów i SUV-ów, co też zasugerował Smart w jednej ze swoich reklam:

Postronne osoby występujące w reklamie dokonały błędnej oceny wolnej przestrzeni, jednak za specjalnych samochodów mogły przekonać się jak działa tzw. efekt Smart. Niestety nie zawsze parkingowe zmagania kończą się sukcesem, dowodem czego jest lista 10 parkingowych wpadek.

Tagi: News