Pogoda
17.08.2020 12:44

Mieszkańcy meksykańskiego miasteczka polowali na zmiennokształtną istotę. Czy udało się ją złapać? [WIDEO]

Nieopodal Veracruz tłum mieszkańców ścigał naguala - zmiennokształtne stworzenie znane ze środkowoamerykańskich mitów. Czy udało się je uchwycić na nagraniu?

Chupacabra
foto: JAIME CHIRINOS/Science Photo Library/East News

Istnieją ludzie, którzy twierdzą, że w każdym micie jest ziarno prawdy. Niektórzy widzą w tym stwierdzeniu znaczenie symboliczne, inni szukają dosłowności. Do tej drugiej grupy zdecydowanie zaliczają się mieszkańcy meksykańskiego miasteczka, którzy ścigali naguala - zmiennokształtne stworzenie z latynoamerykańskich mitów. 

Nagual - zmiennokształtny stwór uchwycony na nagraniu?

Meksyk to kraj, w którym mimo dominującego katolicyzmu, wciąż występuje wiele lokalnych wierzeń sprzed setek lat. Niektóre połączyły się z chrześcijańskimi świętami, a inne egzystują równolegle obok katolickich praktyk. Zalicza się do nich nagualizm - wiara w istnienie ludzi, którzy potrafią zmieniać się w zwierzęta. 

Mothman
Mothman
Przeczytaj także Potwór z legend miejskich zamiast pomników konfederatów? Nowy pomysł Amerykanów na walkę z rasizmem

Jak podaje Mexico News Daily, do polowania na naguala doszło 10 sierpnia 2020 roku w Soledad del Doblado - miejscowości położonej 30 kilometrów w głąb lądu od portu Veracruz. Kilkunastu mieszkańców miasteczka, w skład których wchodzili mężczyźni, kobiety i dzieci, uzbrojeni w kamienie, łopaty i broń palną, opuściło swoje domy, by schwytać i zabić postać z miejscowego folkloru. 

Wielka Stopa
Wielka Stopa
Przeczytaj także Kobieta twierdzi, że spotkała Wielką Stopę: "Huśtała się na drzewie" [ZDJĘCIE]

Według legend zmiennokształtny stwór wysysa ludzką krew oraz odpowiada za rozmaite choroby, w tym również epidemie. Być może mieszkańcy Soledad del Doblado uznali, że jeden z naguali jest źródłem koronawirusa. Polowanie na istotę było transmitowane za pośrednictwem relacji na żywo na Facebooku. Część materiału trafiła również na YouTube. 

Na powyższym nagraniu widzimy, jak mieszkańcy miasteczka zebrali się pod jedną z palm. Według nich na szczycie drzewa schował się goniony stwór. W kierunku korony rośliny kierowano wiązki światła z latarek. W polowanie zaangażowano też ujadające psy. Jeden z mężczyzn w pewnym kierunku strzelił do szarego kształtu na palmie. Kobieta ostrzegła go, żeby uważał, ponieważ nie wiadomo jak zareaguje nagual. 

Potwór z Loch Ness
Potwór z Loch Ness
Przeczytaj także Nowe zdjęcia potwora z Loch Ness. Czy potwierdzają istnienie słynnej kryptydy?

Niestety nagual nie został schwytany. Według mieszkańców Soledad del Doblado zdołał odlecieć. Wystrzały z broni przyciągnęły uwagę policji. Funkcjonariusze nakazali schowanie pistoletów oraz udanie się do domu i przestrzeganie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. 

Chłopiec, który twierdzi, że przewidział pandemie koronawirusa ogłosił nowe proroctwo
Chłopiec, który twierdzi, że przewidział pandemie koronawirusa ogłosił nowe proroctwo
Przeczytaj także Chłopiec, który twierdzi że przewidział pandemię koronawirusa, ogłosił nowe proroctwo

Nagual - czym są tajemnicze zmiennokształtne stwory?

Nagualizm wywodzi się z tradycji przedkolumbijskiego szamanizmu. Słowo nagual pochodzi od wyrażenia naualli, które oznacza czarownika lub magika. W kulturach Majów, Tolteków, a obecnie wśród mieszkańców Meksyku naguale pełnią różne role. Nie zawsze pojawienie się tej istoty ma związek ze złem. Często szaman zmieniający się w zwierzę może być opiekunem jakiejś społeczności. Chrześcijanie wiążą nagualizm z opętaniem przez diabła. 

Przepowiednia
Przepowiednia
Przeczytaj także Szaman Apaczów przepowiedział koronawirusa. "Dzieci będą żywić się ciałami zmarłych" mówi indiańskie proroctwo

Według mitów naguale mogą przybierać różne formy - najczęściej jaguarów, ale istnieją też opowieści o metamorfozach w psy, kojoty, sowy i kolibry. Zmiana w dane zwierzę wiąże się z wrodzonymi cechami szamanów. W Meksyku wiara w nagualizm i inne dawne wierzenia jest stosunkowo popularna. To nie pierwszy przypadek spotkania z nagualem w 2020 roku. 

Biskupin
Biskupin
Przeczytaj także Największe tajemnice Biskupina z okazji 85. rocznicy odkrycia. Jak upadła starożytna osada?

W kwietniu mieszkańcy Ocozocoautla de Espinosa twierdzili, że przez kilka nocy byli budzeni przez naguala, który miał wyglądać jak pół człowiek-pół wilk. Dowodami spotkania z mityczną istotą były zdjęcia śladów pazurów na ziemi. W czerwcu w mieście Arriaga schwytano półnagiego mężczyzny, który wydawał dziwne dźwięki. Został umieszczony w celi. Rzekomy nagual chciał przegryźć kraty, co zostało uwiecznione na krążącym po sieci nagraniu. Chociaż wiele osób uważa, że to dowód na istnienie naguali, zdecydowana większość sądzi, że mężczyzna był po prostu chory psychicznie, znajdował się pod wpływem narkotyków, albo że całe zajście zostało spreparowane. 

Wierzysz w naguale?

kurtka
kurtka
Przeczytaj także Przeklęta kurtka z Zimbabwe. Podobno zabiła już 20 osób

Zobacz też: Rake. Kim jest przerażający potwór siedzący na krawędzi twojego łóżka?

Tagi: Archiwum Tajemnic koronawirus