Milion zł nagrody za projekt przydomowej elektrowni wiatrowej. Konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

04.10.2019 11:52
elektrownia wiatrowa|undefined Fot. Shutterstock

NCBR idzie w ślady DARPY, słynnej amerykańskiej agencji wojskowej. Polskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na prostą i skuteczną elektrownię wiatrową, którą można będzie zainstalować na podwórku lub w ogrodzie. Twórca najlepszego projektu zgarnie milion zł.

Polska energetyka co prawda węglem stoi, nawet politycy nie są już jednak w stanie udawać, że nie dostrzegają niewygodnej prawdy. Emisja gazów cieplarnianych powoduje ocieplenie klimaty, co może mieć katastrofalne skutki dla ludzkości już w niedalekiej przyszłości, a i pokłady naszego „czarnego złota” są coraz mniej dostępne i coraz gorszej jakości.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że w ostatnich latach zmuszeni jesteśmy importować coraz większe ilości węgla z Rosji, kraju, od którego chcemy się uniezależnić energetycznie.

Przeczytaj także

Rządzący oficjalnie każde napomknięcie o odejściu od energetyki węglowej traktują jako świętokradztwo – nieprzypadkowo Polska wciąż nie dysponuje elektrowniami jądrowymi. Wizja przyszłości naszego kraju zaczyna się jednak zmieniać, o czym można się przekonać dzięki konkursowi organizowanemu przez NCBR.

NCBR w porozumieniu z ekspertami naukowymi stawia wyzwanie, które jest technologiczną odpowiedzią na konkretny problem społeczny. Do rozwiązania zaprasza szerokie grono uczestników – od naukowców i przedsiębiorców, przez studentów i koła studenckie, po zespoły „garażowych” wynalazców i pasjonatów – dzięki niskiemu progowi wejścia do rywalizacji każdy ma szansę na udział.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło milion zł na nagrodę dla zespołu, który zaprojektuje najlepszą przydomową elektrownię wiatrową. Największym problemem jest wymyślenie sposobu na przechowywanie generowanej energii elektrycznej.

Milion zł za projekt przydomowej elektrowni wiatrowej

Wymogi stawiane projektom przez NCBR są proste, ale niekoniecznie łatwe do spełnienia:

Wyzwaniem konkursowym będzie opracowanie kompaktowego, przydomowego urządzenia, zdolnego do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób, w założonym okresie czasu. Urządzenie będzie musiało być przystosowane do wykorzystania wiatru małych prędkości oraz turbulentnego tj. cechującego się dużą zmiennością prędkości i kierunku. Ponadto koniecznością będzie przystosowanie go do wykorzystania przez użytkowników indywidualnych.

Co najważniejsze, zwycięzcy nie tylko otrzymają nagrodę w wysokości miliona złotych, lecz także zachowają prawa do swojego opracowania, dzięki czemu będą mogli sprzedawać je komercyjnie. Centrum liczy, że popularyzacja takiego rozwiązania pozwoli zredukować emisje gazów cieplarnianych i zmniejszy zagrożeniem smogiem przy jednoczesnym wzroście wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.

Dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, tak opisuje wagę przeprowadzanego konkursu:

Uwarunkowania, zarówno prawne, jak i techniczno-organizacyjne dotyczące przydomowej energetyki wiatrowej są związane ze specyficznymi barierami technologicznymi. Dążymy do zagospodarowania niszy – wykorzystania energii z najniżej wiejących wiatrów w swego rodzaju „przydomowych elektrowniach” jednak cichych i kompaktowych.

Dokładne zasady konkursu wraz z oczekiwaniami dotyczącymi projektowanych elektrowni wiatrowych mają być opublikowane na początku 2020 roku, Konkurs zostanie rozstrzygnięty w III kwartale 2020.

Zobacz także: Elektrownia prosi instagramowiczów o opamiętanie. Robią sobie zdjęcia kąpiąc się w niebezpiecznych odpadach, bo ładnie wyglądają 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.