Pogoda
30.03.2020 14:40

Milion złotych na respiratory. Spektakularna zbiórka po apelu abp. Grzegorza Rysia

Wystarczyło kilka dni, żeby Polacy wpłacili niemal milion złotych na zakup respiratorów do szpitali. Inicjatorem akcji był łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, który podczas mszy przeczytał apel doktora Pawła Czekalskiego o pomoc.

Abp Grzegorz Ryś
foto: Michal Wozniak/East News

Transmisję z nabożeństwa można było obejrzeć w sieci. Podczas mszy odprawionej 25 marca 2020 roku metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś przeczytał list napisany przez doktora Pawła Czekalskiego, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej.

Duchowny na tym nie poprzestał: aby dać dobry przykład, Archidiecezja Łódzka przekazała szpitalowi pieniądze na zakup dwóch respiratorów. Łącznie było to około 180 000 zł.

psersonel medyczny mierzy temperaturę osób w szpitalu
psersonel medyczny mierzy temperaturę osób w szpitalu
Przeczytaj także Naukowcy podali poziom śmiertelności koronawirusa w Polsce. Będzie jeszcze dużo ofiar [WIDEO]

Do akcji tłumnie przyłączyli się wierni, którzy mogli wpłacać pieniądze na podany przez arcybiskupa rachunek bankowy. W ciągu zaledwie kilku dni pojawił się na nim niemal milion złotych. Arcybiskup Grzegorz Ryś wstępnego podsumowania zbiórki dokonał podczas mszy 29 marca 2020.

"

To jest niezwykłe. Przedwczoraj na tym koncie był prawie 800 tysięcy złotych, więc teraz jest pewnie milion. Jesteście wspaniałym ludźmi, a to się przekłada na takie realne dobro. Nie ustawajmy w tym, bo potrzeb nie będzie mniej tylko jeszcze więcej. "

Archidiecezja Łódzka przekazała pieniądze na zakup respiratorów i zaprosiła do udziału w zbiórce. Wierni wpłacili milion złotych

Napisany przez doktora Czekalskiego list zachęcał do pomagania w następujący sposób:

"

W imieniu lekarzy i pacjentów zwracam się o pomoc w doposażeniu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w sprzęt niezbędny do ratowania życia. Choroba, jak obecnie nam zagraża (COVID-19) dotyczy głównie ciężkich zaburzeń oddechowych. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach, by zapewnić przeżycie choremu, a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem, kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie, a komu odmówić i skazać na śmierć. "

Jak podkreślił lekarz, dzięki hojności wiernych środków wystarczy na zakup sprzętu nie do jednego, lecz do kilku szpitali.

Posłuchaj podcastu

W niesienie pomocy szpitalom angażuję się coraz więcej osób i przedsiębiorstw. CD Projekt RED, twórcy Wiedźmina i nadchodzącego Cyberpunka 2077, wsparł pokaźną kwotą działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zobacz także: CD Projekt RED przekazał WOŚP 4 mln zł na walkę z koronawirusem 

Pomagacie walczyć z epidemią?