Pogoda
22.11.2019 12:37

„Milionerzy”: ile waży człowiek na Marsie? Jeśli znacie odpowiedź, wygralibyście 250 000 zł

Jaki jest ciężar osoby o masie 100 kg jest na Marsie? To pytanie, wbrew pozorom, jest całkiem podchwytliwe. Odpowiadając na nie trzeba nie tylko znać stałą grawitacji dla Ziemi i Czerwonej Planety, lecz także znać różnicę pomiędzy ciężarem a masą.

Hubert Urbański
foto: STANISLAW KOWALCZUK/East News

„Milionerzy” cieszą się od lat niesłabnącą popularnością, gdyż teleturniej daje widzom okazję sprawdzenia, czy poradziliby sobie lepiej, niż grający o dużą pieniądze uczestnicy. Wystarczy próbować samodzielnie odpowiadać na stawiane przez Huberta Urbańskiego pytania.

Czasem dostaje się naprawdę spory orzech do zgryzienia, szczególnie w pytaniach za setki tysięcy złotych. Teleturniej robi wtedy wszystko, żeby zamieszać w głowie uczestników. Wystarczy spojrzeć na warte 500 000 zł pytanie o polskiego kompozytora.

Hubert Urbański
Hubert Urbański
Przeczytaj także Wyjątkowo perfidne pytanie o film z muzyką polskiego kompozytora w „Milionerach”. Zdobylibyście pół miliona?

Uczestnik, który mierzył się z pytaniem za 250 000 zł, stanął przed zupełnie innym zadaniem. Przyszło mu odpowiadać na pytanie, ile ważyłby człowiek na Marsie.

„Milionerzy”: pytanie o ciężar człowieka na Marsie pokonało uczestnika. Znacie prawidłową odpowiedź?

W pytaniu zadanym graczowi przez prowadzącego „Milionerów” Huberta Urbańskiego znalazły się informacje, które do określenia prawidłowej odpowiedzi nie były wcale potrzebne. Być może twórcy teleturnieju chcieli w ten sposób zmylić uczestnika.

Ten postanowił wykorzystać koło ratunkowe w postaci telefonu do przyjaciela, po zapoznaniu się z jego opinią gracz postanowił jednak wycofać się z gry i nie ryzykować utraty zarobionych pieniędzy.

Jak odpowiedzielibyście na pytanie warte 250 000 zł?

Ciężar osoby o masie 100 kg jest na Marsie

Wyobraźcie sobie, że Hubert Urbański patrzy wam głęboko w oczy i pyta, czy to ostateczna odpowiedź. Przypomnijcie sobie wiadomości o masie Ziemi i Marsa, różnicy w stałej grawitacji na tych planetach oraz weźcie pod uwagę fakt, że masa jest czymś zupełnie innym niż ciężar. Zaznaczycie to samo?

Ciężar osoby o masie 100 kg jest na Marsie

Zacznijmy od podstaw. Masa jest wartością stałą i nie zmienia się wraz z wzrostem lub spadkiem siły grawitacji. Ta wpływa na ciężar, który wbrew powszechnemu przekonaniu, mierzona jest w niutonach (kilogramach masy), a nie kilogramach. Im silniej przyciągana jest masa, tym większy jest mierzony ciężar.

Przyspieszenie ziemskie, określane literą g, wynosi 9,81 m/s2. Mars, który jest znacznie mniejszą planetą, ma słabszą siłą grawitacji. W przypadku Czerwonej Planety wynosi ona 3,711 m/s2.

Ciężar człowieka na Marsie będzie więc około 3 razy niższy, niż na Ziemi, bez względu na to, ile wynosi jego masa. To jeden z problemów, z którymi poradzić będą musieli sobie osadnicy, jako że w takich warunkach trzeba liczyć się z atrofią mięśni i osłabieniem kości.

Zobacz także: Pytanie o teledysk Organka w „Milionerach”. Wygralibyście 75 tys. zł?

Odpowiedzieliście prawidłowo?

Tagi: Internet