„Milionerzy”: ile waży człowiek na Marsie? Jeśli znacie odpowiedź, wygralibyście 250 000 zł

22.11.2019 12:37
„Milionerzy”: ile waży człowiek na Marsie? Jeśli znacie odpowiedź, wygralibyście 250 000 zł Fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Jaki jest ciężar osoby o masie 100 kg jest na Marsie? To pytanie, wbrew pozorom, jest całkiem podchwytliwe. Odpowiadając na nie trzeba nie tylko znać stałą grawitacji dla Ziemi i Czerwonej Planety, lecz także znać różnicę pomiędzy ciężarem a masą.

„Milionerzy” cieszą się od lat niesłabnącą popularnością, gdyż teleturniej daje widzom okazję sprawdzenia, czy poradziliby sobie lepiej, niż grający o dużą pieniądze uczestnicy. Wystarczy próbować samodzielnie odpowiadać na stawiane przez Huberta Urbańskiego pytania.

Czasem dostaje się naprawdę spory orzech do zgryzienia, szczególnie w pytaniach za setki tysięcy złotych. Teleturniej robi wtedy wszystko, żeby zamieszać w głowie uczestników. Wystarczy spojrzeć na warte 500 000 zł pytanie o polskiego kompozytora.

Przeczytaj także

Uczestnik, który mierzył się z pytaniem za 250 000 zł, stanął przed zupełnie innym zadaniem. Przyszło mu odpowiadać na pytanie, ile ważyłby człowiek na Marsie.

„Milionerzy”: pytanie o ciężar człowieka na Marsie pokonało uczestnika. Znacie prawidłową odpowiedź?

W pytaniu zadanym graczowi przez prowadzącego „Milionerów” Huberta Urbańskiego znalazły się informacje, które do określenia prawidłowej odpowiedzi nie były wcale potrzebne. Być może twórcy teleturnieju chcieli w ten sposób zmylić uczestnika.

Ten postanowił wykorzystać koło ratunkowe w postaci telefonu do przyjaciela, po zapoznaniu się z jego opinią gracz postanowił jednak wycofać się z gry i nie ryzykować utraty zarobionych pieniędzy.

Jak odpowiedzielibyście na pytanie warte 250 000 zł?

 

Wyobraźcie sobie, że Hubert Urbański patrzy wam głęboko w oczy i pyta, czy to ostateczna odpowiedź. Przypomnijcie sobie wiadomości o masie Ziemi i Marsa, różnicy w stałej grawitacji na tych planetach oraz weźcie pod uwagę fakt, że masa jest czymś zupełnie innym niż ciężar. Zaznaczycie to samo?

 

Zacznijmy od podstaw. Masa jest wartością stałą i nie zmienia się wraz z wzrostem lub spadkiem siły grawitacji. Ta wpływa na ciężar, który wbrew powszechnemu przekonaniu, mierzona jest w niutonach (kilogramach masy), a nie kilogramach. Im silniej przyciągana jest masa, tym większy jest mierzony ciężar.

Przyspieszenie ziemskie, określane literą g, wynosi 9,81 m/s2. Mars, który jest znacznie mniejszą planetą, ma słabszą siłą grawitacji. W przypadku Czerwonej Planety wynosi ona 3,711 m/s2.

Ciężar człowieka na Marsie będzie więc około 3 razy niższy, niż na Ziemi, bez względu na to, ile wynosi jego masa. To jeden z problemów, z którymi poradzić będą musieli sobie osadnicy, jako że w takich warunkach trzeba liczyć się z atrofią mięśni i osłabieniem kości.

Zobacz także: Pytanie o teledysk Organka w „Milionerach”. Wygralibyście 75 tys. zł?

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.