Pogoda
25.04.2019 11:44

Milionerzy: pytanie o literę „Ś” na klawiaturze. Odpowiedzielibyście?

5 000 zł – na tyle wyceniono w Milionerach odpowiedź na pytanie, jakiej kombinacji klawiszy trzeba użyć, żeby uzyskać na klawiaturze komputera literę „Ś”. Nie było łatwo.

Hubert Urbański w Milionerach
foto: kadr z wideo

Zastanawialiście się kiedyś, jak bardzo nieświadomie wykonujemy codzienne czynności? Nie zastanawiamy się, jak chodzimy, oddychamy, otwieramy drzwi czy piszemy na klawiaturze – to akcje tak oczywiste, że gdyby od opisania ich zależał sukces w teleturnieju, mogłyby pojawić się wątpliwości.

Do takiego właśnie momentu doszło, gdy pani Ilona Świstak z Warszawy usłyszała w teleturnieju „Milionerzy” wyemitowanym 24 kwietnia 2019 roku pytanie o to, w jaki sposób uzyskujemy na klawiaturze komputera literę „Ś”.

Gdy chcemy ją napisać, robimy to automatycznie. Gdy od prawidłowego opisania sposobu, w jaki to robimy, zależy 5 000 zł i nie mamy pod ręką klawiatury, żeby prześledzić proces pisania w praktyce, pojawiają się wątpliwości, podsycane umiejętnie przez prowadzącego „Milionerów” Huberta Urbańskiego.

Co widzi na swoim ekranie prowadzący „Milionerów”?
Co widzi na swoim ekranie prowadzący „Milionerów”?
Przeczytaj także Co widzi na swoim ekranie prowadzący „Milionerów”?

Milionerzy – pytanie o literę „Ś”. Znacie odpowiedzieć?

Pytanie wycenione na 5 000 zł brzmiało następująco:

Ś = Shift +:

Czy to była Wasza ostateczna odpowiedź, czy też może chcecie ją zmienić?

Ś = Shift +:

Pani Ilona po chwili zastanowienia podała prawidłową odpowiedź – literę „Ś” uzyskamy, wciskając jednocześnie Shift, prawy alt i „s”. Odpowiedzieliście na to pytanie poprawnie, czy też poniosły Was nerwy lub po prostu używacie klawiatury z innym mapowaniem klawiszy, na przykład klawiatury maszynistki? Pytanie o uzyskanie litery „Ś” w tym standardzie byłoby znacznie trudniejsze.

Zobacz także: >> QUIZ: co robią te skróty klawiszowe? <<

Pani Ilona bezpośrednio przez pytaniem o klawiaturę borykała się ze wskazaniem zawodu, który „tak kraje, jak materiał staje” – zużyła na nie dwa koła ratunkowe.

Znaliście odpowiedź?

Tagi: Duperele