Pogoda
16.01.2020 12:03

„Milionerzy”: pytanie o potasz z historią Polski w tle za 75 000 zł. Odpowiedzielibyście prawidłowo?

Teleturniej „Milionerzy” bawi i uczy, zadając pytania z wielu najróżniejszych dziedzin naszego życia. Żeby zdobyć 75 000 zł trzeba było wykazać się wiedzą chemiczną i/lub historyczną. Wiedzielibyście, z czego pozyskiwano potasz, polski hit eksportowy w XVII i XVIII wieku?

Hubert Urbański
foto: Bartosz KRUPA/East News

Pytania w „Milionerach” bywają różne. Te zwyczajnie łatwe bądź trudne przemykają niezauważone; najwięcej radości daje mierzenie się z zagadkami absurdalnymi bądź wręcz bezczelnie perfidnymi. Twórcy we współpracy z prowadzącym teleturniej Hubertem Urbańskim potrafią zrobić niemal wszystko, żeby namieszać w głowie uczestnikom.

Gospodarz „Milionerów” do mistrzostwa opanował budzenie wątpliwości nawet u graczy, którzy są pewni swojej odpowiedzi. Gdy się wahają ze względu na podchwytliwość pytania, Urbański jest w swoim żywiole.

Hubert Urbański w Milionerach
Hubert Urbański w Milionerach
Przeczytaj także „Milionerzy”: zawodnik poległ na podstawowym pytaniu o silnik spalinowy. Odpowiedzielibyście lepiej?

Na pierwszy rzut oka pytanie o sposób pozyskiwania węglanu potasu wydaje się należeć do kategorii prostych. Jeśli jednak nie spotkało się wcześniej z określeniem „potasz” i „potaż”, w tok rozumowania może wdać się niepewność.

Pytanie o potasz w „Milionerach”. Trzeba znać chemię bądź historię Polski

Hubert Urbański zadał pytanie o potasz uczestnikowi, który do etapu gry o 75 000 zł dotarł dysponujący jednym kołem ratunkowym: pół na pół.

Żeby wygrać pieniądze, trzeba było odpowiedzieć na poniższe pytanie:

Z czego pozyskiwano węglan potasu, kiedy zwano go potaszem?

Uczestnik po analizie odpowiedzi z góry odrzucił opcję B i D, czyli ropę naftową i gaz ziemny. Czy wiedząc, że jego rozumowanie było prawidłowe, zmienilibyście udzieloną odpowiedź?

Z czego pozyskiwano węglan potasu, kiedy zwano go potaszem?

Ostatecznie gracz odpowiedział, że potasz pozyskiwano z popiołu drzewnego i była to prawidłowa odpowiedź.

Węglan potasu to znany od czasów starożytnych nawóz, który w Polsce nazywany był potaszem lub potażem. Pozyskiwano go dzięki spalaniu drewna, którego mieliśmy w Rzeczypospolitej pod dostatkiem. Węglan potasu był naszym hitem eksportowym przez całe stulecia, a szczyt produkcji osiągnięto XVII i XVIII wieku.

Dziś związek chemiczny uzyskiwany jest głównie przez wprowadzanie dwutlenku węgla do wodnego roztworu wodorotlenku potasu. Węglan potasu używany jest w przemyśle szklarskim, ceramicznym oraz do produkcji środków piorących.

Zobacz także: „Milionerzy”: ile waży człowiek na Marsie? Jeśli znacie odpowiedź, wygralibyście 250 000 zł 

Wygralibyście 75 000 zł?

Tagi: Internet