Milka przegrała spór o kwadratową czekoladę. Może produkować tylko prostokątną
27.07.2020 12:04
Milka przegrała spór o kwadratową czekoladę. Może produkować tylko prostokątną Fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Milka nie może produkować kwadratowych czekolad. Firma przegrała spór z innymi słodyczowymi gigantami - Alfred Sport.

Wielbiciele słodkości na pewno kojarzą charakterystyczne kwadratowe tabliczki czekolady w jednolitych, kolorowych opakowaniach. Marka Ritter Sport zachęca do zakupu swoim hasłem "Kwadratowe, Praktyczne, Dobre" oraz intryguje nietypowym kształtem. Zdecydowana większość czekolad na rynku jest sprzedawana w podłużnej, prostokątnej formie.

Milka przegrała spór o kwadratową czekoladę

Alfred Ritter produkuje kwadratowe tabliczki klasycznych słodyczy już od 85 lat. Kształt jest symbolem firmy i ich znakiem rozpoznawczym, który został zastrzeżony w latach 90. Słodkich kwadratów pozazdrościła marce Ritter Sport - Milka, która również chciała sprzedawać swoje produkty w tym kształcie. Sprawa trafiła na drogę sądową.

Przeczytaj także

Jak donosi portal Wirtualne Media, sprawę rozpatrywały dwukrotnie niemieckie urzędy patentowe. Wyrok miał osądzić, czy kształt produktu określa jego "istotną wartość" i czy może podlegać ochronie prawnej.

Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhle przyznał rację Ritter Sport. Sąd orzekł, że tylko ten producent może sprzedawać w Niemczech kwadratową czekoladę. Właściciele Milki, czyli Mondelez International muszą zadowolić się faktem, że przecież każdy kwadrat jest też prostokątem...

W wyroku czytamy, że sam kształt produktu faktycznie nie może być znakiem towarowym firmy, jednak w tym przypadku, kwadratowa czekolada jest dla klientów ważną informacją i wyróżnikiem wśród innych marek. Milka produkująca swoje wyroby w nowy sposób mogłaby zmylić wielbicieli czekolad Ritter Sport.

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.