Minął już rok od pożaru w katedrze Notre Dame. Jak dzisiaj wygląda zabytkowe miejsce?

15.04.2020 12:16
Minął już rok od pożaru w katedrze Notre Dame. Jak dzisiaj wygląda zabytkowe miejsce? Fot. Julien Mattia / Le Pictorium/Le Pictorium/East News

Dokładnie 15 kwietnia 2019 roku zaczęła płonąć katedra Notre Dame, jedno z najbardziej popularnych i cennych miejsc we francuskiej turystyce. Starty były ogromne, ale rekonstrukcja przebiega sprawnie. Jak wygląda miejsce teraz?

Notre Dame jest miejscem ważnym nie tylko z perspektywy turystycznej, ale miało również ogromne znaczenie historyczne dla Francuzów. W poprzednich wiekach, katedra była miejscem koronacji cesarzy i to z niej wybrzmiewała "Marsylianka", gdy wypędzono z Paryża nazistów. Dlatego też pożar Notre Dame był bardzo dotkliwy dla mieszkańców kraju nad Sekwaną. 

Notre Dame płonęło rok temu. Jak wygląda dzisiaj?

Tajemnicą otoczone są wciąż okoliczności przyczyny pożaru. Według francuskich śledczych, najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy było zwarcie instalacji elektrycznej lub źle wyrzucony niedopałek papierosa. Jedno jest pewne - nie było to celowe działanie.

Przeczytaj także

Oczywiście katedra od razu zaczęła być odbudowywana. Planowo rekonstrukcja ikonicznego budynku ma się zakończyć w 2024 roku - wówczas Francja będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich, więc władzom zależy na dotrzymaniu tej daty. Francuski senat postanowił również, że Notre Dame ma być po odbudowie takie samo, jak przed pożarem.

Tak katedra wyglądała przed pożarem, w swojej pełnej okazałości:

EN_01328414_2587 Fot. foto: Godong/UIG/East News

Tak natomiast wygląda obecnie, rok po pożarze:

EN_01420202_3147 Fot. foto: THOMAS COEX/AFP/East News
Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.