Minister Szumowski: wakacji w tym roku nie będzie

14.04.2020 14:48
minister zdrowia Łukasz Szumowski|undefined Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kto jeszcze żywi nadzieję na to, że powrót do normalności po wygraniu z epidemią COVID-19 będzie szybki, powinien przejrzeć na oczy i przestać się łudzić. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział wprost: będziemy się z nią borykać przez rok.

Tej epidemii nie można zastopować, można co najwyżej ją spowolnić, tak by szpitale nie zostały przepełnione przez zbyt dużą liczbę chorych i by każdemu można było pomóc. Właśnie temu służą wprowadzone przez rząd obostrzenia w przemieszczaniu się: to próba sprawienia, żebyśmy wszyscy nie zachorowali jednocześnie.

Na COVID-19 nie ma lekarstwa, można tylko czekać, aż organizm chorego pokona ją sam. Także osoby w ciężkim stanie mogą liczyć tylko na podpięcie do respiratora, który pomaga w oddychaniu; koronawirus SARS-CoV-2 atakuje płuca i przeciąża system odpornościowy, pozwalając chorobom współistniejącym na niekontrolowane rozwijanie się, co może doprowadzić do śmierci.

Przeczytaj także

Jarosław Gowin jeszcze za czasów piastowania stanowiska wicepremiera ostrzegał, że z posiadanych przez rząd analiz wynika znacznie dłuższe niż spodziewane przez opinię publiczną skutki epidemii.

Przeczytaj także

W rozmowie z RMF FM tę tezę potwierdził właśnie minister zdrowia Łukasz Szumowski, który ostrzegł, że o wakacjach jakie znaliśmy do tej pory możemy zapomnieć. COVID-19 nie przestanie być groźny jeszcze przez rok.

Minister zdrowia: o wakacjach jakie znamy możemy zapomnieć

Wiele nadziei pokładanych jest w nadchodzącym lecie i ociepleniu pogody, które ma zmniejszyć aktywność koronawirusa. Łukasz Szumowski stwierdził jednak, że nie ma się co na to nastawiać.

Na świecie, gdzie mamy temperatury znacznie wyższe, dużo słońca, wirus jest obecny, epidemia jest obecna. W związku z tym nie podejrzewam, żeby nagle czerwiec, lipiec miały zlikwidować epidemię. Będziemy się z nią borykać przez rok.

Posłuchaj podcastu

W związku z tym nie należy oczekiwać, że dzieci w trakcie wakacji będą mogły udać się na kolonie czy obozy, a dorośli będą mogli wypoczywać na urlopach.

Minister powiedział to w sposób kategoryczny:

O takich wakacjach, jak sobie wyobrażamy i jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć.

Szumowski stwierdził jednocześnie, że trwają analizy częściowego przywrócenia działalności szkół, zależne od liczby zachorowań na danym obszarze i ewentualnej immunizacji poszczególnych grup wiekowych.

Zobacz także: Rząd bezterminowo przedłużył zakaz imprez masowych. Spytaliśmy WOŚP, czy Festiwal Pol’and’Rock się odbędzie 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.