Pogoda
12.05.2020 15:37

Minister rolnictwa chce cen maksymalnych dla żywności. Podrożała z powodu suszy i epidemii

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że poprosił UOKiK o dokładne prześwietlenie cen żywności. Polityk uważa, że kosztuje ona zbyt dużo bez powodu i zapowiada możliwość wprowadzenia odgórnych cen maksymalnych.

warzywa na targu
foto: KONRAD KOZŁOWSKI/POLSKAPRESS/Polska Press/East News

Rok 2020 będziemy wspominać długo. W ciągu zaledwie kilku tygodni świat wypracowywany przez dekady legł w gruzach: pandemia COVID-19 sprawiła, że codziennością stały się widoki znane do tej pory z filmów postapokaliptycznych.

Koronawirus to nie jedyne nieszczęście, jakie spadło na Polskę: grozi nam susza stulecia. Zmiany klimatyczne i nieodpowiednia gospodarka wodna sprawiły, że poziom wód gruntowych spadł do niepokojących wartości, a rolnicy alarmują: zbiory będą w tym roku wyjątkowo liche.

warzywa
warzywa
Przeczytaj także Papryka za 25 zł to dopiero początek. Przez epidemię i suszę czekają nas horrendalne ceny warzy i owoców

Będzie się to wiązało ze wzrostem cen żywności, której nieoczekiwanie może po prostu zabraknąć. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że obserwowane już w tej chwili wzrosty cen nie są uzasadnione ekonomiczne i są tylko próbą spekulacji na produktach pierwszej potrzeby. Zwrócił się więc o pomoc do UOKiK i zapowiada, że być może wprowadzone zostaną ceny maksymalne na żywność.

Ceny maksymalne na żywność. Minister chce walczyć drożeniem owoców i warzyw

Oficjalny komunikat ministra rolnictwa i rozwoju wsi mówi o oddaniu rynku płodów rolnych pod lupę UOKiK.

"

Wystąpiłem do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie aktualnej struktury cen żywności, ze szczególnym uwzględnieniem rynku drobiu, wieprzowiny i warzyw. Poprosiłem prezesa UOKiK, żeby sprawdził, co powoduje wzrost tych cen, jeżeli mamy dziś do czynienia z bardzo niską ceną energii elektrycznej, bardzo niskimi cenami paliw oraz brakiem wzrostu, a raczej ze spadkiem płac. "

Minister zapowiada wyciągnięcie surowych konsekwencji wobec każdego, kto zostanie uznany winnym sztucznego zawyżania cen. Wspomniał także o możliwości wprowadzenie odgórnego regulowania rynku.

"

Jeżeli po dokładnej analizie okaże się, że wzrosty cen są nieuzasadnione, to muszą zostać zastosowane odpowiednie kary wobec winnych. Nie wykluczam też, że jeżeli okaże się to konieczne, to zostanie wdrożony mechanizm wyznaczania ceny maksymalnych. "

Według ekspertów na wzrost cen żywności wpływają głównie dwa czynniki: susza, przez którą plony będą znacznie mniejsze, oraz epidemia COVID-19, przez co niemożliwe jest pozyskiwanie pracowników sezonowych do zbiorów.

Zobacz także: Jednego dnia upał, drugiego dnia śnieg. Pogoda w Polsce zwariowała 

Zauważyliście wzrost cen żywności?

Tagi: koronawirus