Minister zdrowia Łukasz Szumowski: dziesiątki tysięcy chorych i setki zgonów, jeśli będziecie wychodzić z domu

20.03.2020 12:03
Minister zdrowia Łukasz Szumowski: dziesiątki tysięcy chorych i setki zgonów, jeśli będziecie wychodzić z domu Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Łukasz Szumowski podzielił się szczerymi informacjami na temat epidemii COVID-19. Jeśli wszyscy solidarnie nie zastosujemy się do środków bezpieczeństwa wprowadzonych przez rząd, czeka nas prawdziwa tragedia.

Przed COVID-19 nie da się uciec. W Polsce nie trwa obecnie walka mająca na celu powtrzymania epidemii; jeśli Polacy zgodnie z prośbami pozostaną w domach, powinno udać się obronić przed wykładniczym wzrostem zachorowań.

Liczba osób z potwierdzoną chorobą COVID-19 rośnie wolniej, niż prognozowało Ministerstwo Zdrowia: resort spodziewał się, że w okolicach 20 marca 2020 w Polce będzie nawet 1500 osób z potwierdzoną infekcją koronawirusem SARS-CoV-2. Rankiem tego dnia było 4 razy mniej przypadków.

Przeczytaj także

Nadmierny optymizm może być jednak zgubny. Minister zdrowia wytłumaczył w wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej, że jesteśmy na krawędzi katastrofy i tylko od nas zależy, czy uda się ją złagodzić.

Są różne scenariusze rozwoju sytuacji. Na pewno w najbliższych dniach zanotujemy ok. 1–1,5 tys. zakażeń. Oczywiście w kolejnych dniach ta liczba będzie rosła, może do kilkunastu tysięcy. Liczymy jednak, że za tydzień, może dwa tygodnie efekt przyniosą nasze działania prewencyjne, jak zamknięcie szkół, przedszkoli czy galerii handlowych i liczba nowych zakażeń wyhamuje. Podkreślam tu słowo „wyhamuje". Nam chodzi teraz o wyhamowanie liczby zachorowań.

Koronawirus: zostając w domu ratujesz czyjeś życie. Może nawet swoje lub swoich bliskich

Minister Szumowski powiedział, że jest pod wrażeniem odpowiedzialności Polaków poddawanych kwarantannie domowej. Poddawanie się zasadom izolacji sprawdza codziennie policja; po skontrolowaniu pierwszych 13 000 osób funkcjonariusze wykryli tylko kilkadziesiąt nieobecności.

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało aplikację Kwarantanna Domowa, która będzie pomagać w kontrolowaniu osób mających pozostawać w domach dzięki kierowanym na wyrywki prośbom o przysyłanie selfie.

Przeczytaj także

Zachowanie kwarantanny – zarówno tej osobistej, jak i społecznej – jest niezbędne do złagodzenia przebiegu epidemii COVID-19. Jeśli nie musicie – nie wychodźcie z domu, nie spotykajcie się ze znajomymi. Tylko w ten sposób możemy uratować życie setkom Polaków.

Zdaję sobie sprawę, że wprowadzenie tzw. kwarantanny społecznej, czyli zamknięcie szkół, przedszkoli i galerii handlowych, dla wielu osób to poważny problem finansowy. Wiem, że skutki lockdownu odczuje cała gospodarka. Ale mamy wybór – swoiste zamknięcie państwa i ograniczenie aktywności społecznej do minimum albo dziesiątki i setki tysięcy chorych, a do tego setki zmarłych. Nie chcę, by jak we Włoszech lekarze musieli wybierać, kogo podłączyć pod respirator.

Jeśli plany ograniczania epidemii powiodą się, to po spodziewanym na przełom marca i kwietnia 2020 roku maksimum nadejdzie stopniowe zmniejszanie się liczby chorych. Nie ma jednak co liczyć na to, że sytuacja wróci do normy w najbliższych tygodniach.

Zobacz także: Szkoły będą zamknięte dłużej. Minister edukacji: „absurdem byłoby ich otwieranie” 

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.