Pogoda
05.05.2020 13:12

Minister zdrowia ostrzega: część obostrzeń może zostać przywrócona

Rząd wprowadza powoli kolejne etapy odmrażania gospodarki oraz poluźnia obostrzenia dotyczące przemieszania się. Łukasz Szumowski ostrzegł jednak, że co zostało wycofane, może zostać przywrócone, jeśli Polacy będą zachowywać się nierozsądnie i liczba potwierdzonych przypadków będzie przyrastać zbyt dynamicznie.

Łukasz Szumowski
foto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

4 maja 2020 przyniósł nam długo oczekiwany oddech: do galerii handlowych wróciło życie, sklepy mogą zacząć zarabiać, a ich pracownicy nie muszą już martwić się tak bardzo o środki do życia.

Jednocześnie rząd rzutem na taśmę, decyzją podjętą w sobotę 2 maja 2020, odwołał obostrzenie uznawane powszechnie za najbardziej absurdalne, a wprowadzone na samym początku walki z epidemią.

premier Mateusz Morawiecki z filiżanką w Sejmie
premier Mateusz Morawiecki z filiżanką w Sejmie
Przeczytaj także Rząd w ostatniej chwili zmienił listę likwidowanych obostrzeń. Zrezygnowano z najbardziej absurdalnej zasady

Ulgi w obostrzeniach Polacy przyjęli w większość na spokojnie, nie licząc oczywiście szturmów odbywających się na otworzone po długich tygodniach sklepy IKEA.

Koronawirus
Koronawirus
Przeczytaj także Gigantyczne tłumy na otwarciu Ikei. Kolejka ciągnęła się przez cały parking [WIDEO]

Wydarzeniom związanym z przestrzeganie obostrzeń i rozwojowi epidemii przygląda się uważnie Ministerstwo Zdrowia. Szef resortu Łukasz Szumowski ostrzega: jeśli sytuacja się pogorszy, część z uchylonych obostrzeń może zostać przywrócona.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: możliwe przywrócenie restrykcji w poruszaniu się

Szumowski stwierdził w rozmowie w TVN24, że niepokoi go widok Polaków ruszających tłumnie na zakupy i pozostająca na bakier w stosunku do obowiązku zakrywania ust i nosa. Coraz częściej widać, jak maseczki zamiast być noszone w sposób prawidłowy, są opuszczane na brodę, żeby „nie przeszkadzać w oddychaniu”.

Może to doprowadzić do przyspieszenia rozprzestrzeniania się COVID-19, a to będzie oznaczać konieczność przywrócenia obostrzeń, które zostały już zniesione.

"

To niemożliwe, by wrócić do tak dużego „zamrożenia”, jakie wprowadziliśmy w poprzednich tygodniach. Taśma może jednak pójść do tyłu, a na pewno zatrzymać w przewijaniu do przodu. To znaczy, że kolejny etap luzowania obostrzeń może zostać zamrożony. Być może jakieś restrykcje w poruszaniu się mogą zostać wprowadzone. "

Z wcześniejszych zapowiedzi ministra zdrowia wynika, że maseczki będziemy musieli nosić rok, a może nawet dwa – aż to opracowania skutecznej szczepionki na COVID-19 i wypracowania skutecznej szczepionki.

Zobacz także: Mandat za brak maseczki. Ile wynosi kara za brak osłony ust i nosa? 

Tagi: koronawirus