Pogoda
26.06.2019 14:30

Ministerstwo Cyfryzacji wypowiada wojnę patostreamom

Patostreamy – internetowe transmisje na żywo pełne przemocy i wulgaryzmów – zostały uznane za zagrożenie dla poruszających się w sieci nastolatków. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło właśnie rozpoczęcie krucjaty przeciwko takim treściom.

patosrream
foto: Shuttestock.com

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, patostreamy są oglądane przez 23% nastolatków.

Nieletni mają styczność z obscenicznymi treściami, często też są zachęcani do czynnego uczestniczenia w transmisjach poprzez wpłacanie drobnych sum ze wskazówkami, co mają zrobić osoby widoczne na ekranie.

patostream
patostream
Przeczytaj także Ile zarabiają polscy patostreamerzy?

Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz przekonuje, że takie doświadczenie mogą mieć na młodzież niekorzystny wpływ.

"

Dzieci spędzają w sieci coraz więcej czasu, a oprócz pozytywnych treści mogą się tam zetknąć również z negatywnymi zjawiskami, takimi jak przemoc, próby wykorzystania czy właśnie patostreamy. Kluczowa jest tutaj edukacja. Zarówno dzieci jak i ich rodzice czy opiekunowie powinni wiedzieć jak należy reagować w tego typu sytuacjach i do kogo można się zwrócić o pomoc czy zgłosić takie treści. "

Młodzi ludzie nie zawsze wiedzą, jak ocenić wiadomości znajdowane w internecie. Tragicznym przykładek jest tu sprawa 18-latki, którą poznany w sieci mężczyzna nakłonił do zamordowania najlepszej przyjaciółki, mamiąc zapłaceniem jej za to milionów dolarów.

18-latka zabiła najlepszą przyjaciółkę, bo troll internetowy obiecał zapłacić jej za to 9 mln dolarów
18-latka zabiła najlepszą przyjaciółkę, bo troll internetowy obiecał zapłacić jej za to 9 mln dolarów
Przeczytaj także 18-latka zabiła najlepszą przyjaciółkę, bo troll internetowy obiecał zapłacić jej za to 9 mln dolarów

W Polsce pokazywano na żywo między innymi bójki, po których poszkodowani trafiali do szpitala. YouTube stara się walczyć z takimi treściami, ale patostreamerzy znajdują sposoby na to, żeby oszukać system, za każdym razem nadając na przykład z nowego konta.

Ministerstwo Cyfryzacji będzie edukować w sprawie patostreamów

Patostreamy przynoszą nadającym całkiem spore przychody, nie ma więc co liczyć, że problem sam zniknie. Adam Andruszkiewicz zauważa wręcz, że sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna.

"

To zjawisko nabiera na sile. Co rusz docierają do nas kolejne informacje o patostreamerach. Dlatego nie możemy pozostawać bezczynni. Musimy to zwalczać i starać się minimalizować. "

Najważniejszą bronią w walce z potostreamach ma być edukacja. MC chce mieć pewność, że w wypadku natrafienia na nieodpowiednie treści młodzież oraz ich rodzice będą wiedzieli, jak postąpić.

"

Dlatego chcemy w najbliższym czasie odwiedzić wszystkie województwa, by razem ze specjalistami spotkać się tam z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo najmłodszych i razem z nimi spróbować dotrzeć z tą wiedzą i do młodzieży, i do ich rodziców. "

Resort planuje uruchomienie działań informacyjnych i edukacyjnych w całej Polsce. Ministerstwu zależy, żeby dotrzeć do mniejszych miejscowości, w których nie można liczyć na tak rozbudowaną pomoc, jak w dużych miastach.

Zobacz także: Znany polski patostreamer ścigany za pedofilię. Uważa, że to przez zazdrość 

Czy patostreamów powinno się zakazać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet