Pogoda
16.02.2018 11:22

Ministerstwo Finansów bierze się za sprzedających na Allegro

Wystarczy zaznaczenie jednej opcji na Allegro, żeby trafić pod lupę Ministerstwa Finansów. Resort zapowiedział dokładne prześwietlenie użytkowników portalu – nie wiadomo jeszcze, czy doręczenia powiadomień o kontroli będą przypadkiem odbywać się od szóstej rano.

Ministerstwo Finansów bierze się za sprzedających na Allegro
foto: zrzut ekranu

W sieci można dziś kupić praktycznie wszystko. Najniższe ceny można zazwyczaj spotkać na serwisach aukcyjnych, służących obecnie jako platforma handlowa nie tylko dla indywidualny użytkowników, lecz także dla przedsiębiorstw.

Ministerstwo podejrzewa, że nie wszyscy profesjonalni sprzedawcy stosują się do obowiązującego w Polsce prawa.

"

W wyniku monitoringu informacji w internecie, w szczególności na popularnych platformach aukcyjnych, stwierdzono rozpowszechnioną praktykę sprzedaży nowych towarów przez podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, które w parametrach aukcji wskazują: „Nie wystawiam faktury". Dotyczy to przede wszystkim towarów z kategorii elektronika, zwłaszcza telefonów komórkowych i tabletów. "

Polowanie na VAT

W największym polskim serwisie aukcyjnym, czyli na Allegro, rzeczywiście można znaleźć dużo ofert od sprzedawców, którzy z góry zaznaczają, że nie wystawiają faktur VAT. Dla MF wygląda to podejrzanie:

"

Ostrzegamy, że opisane zachowanie jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT. "

Sprzedawcy, który zaznaczają w parametrach aukcji opcję „Nie wystawiam faktury” mogą spodziewać się „w najbliższym czasie” powiadomienia od Ministerstwa Finansów – dotyczy to podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT oraz osób, „których charakter sprzedaży może świadczyć o działalności gospodarczej”.

Po otrzymaniu powiadomienia wymagany jest kontakt z Urzędem Skarbowym, który dokładnie prześwietli działalność sprzedawcy. Można się spodziewać, że szykowane kary będą z gatunku tych drakońskich.

W sprzedaży bez faktury brylują oferujący elektronikę w niskich cenach – jest ona możliwa właśnie dlatego, że nie muszą odprowadzać podatku od wartości dodanej. Najczęściej w takich przypadkach mamy do czynienia z produktami pochodzącymi spoza oficjalnej polskiej dystrybucji, sprowadzanymi z Chin.

Na co przede wszystkim zwracanie uwagę kupując na Allegro?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet