Pogoda
05.04.2019 11:38

Ministerstwo Finansów na celowniku UODO za „Twój e-PIT”. Będzie wysoka kara za wyciek danych osobowych?

Urząd Ochrony Danych Osobowych jest bliski podjęcia decyzji o nałożeniu kary za nieprawidłowości w działaniu usługi „Twój –PIT” – mówi się o kwocie 100 000 zł w ramach demonstracji, że prawa muszą przestrzegać wszyscy.

Ministerstwo Finansów
foto: zrzut ekranu

Ministerstwo Finansów weszło w 2019 roku w XXI wiek dzięki usłudze „Twój e-PIT”. Uwalnia ona podatników od potrzeby samodzielnego wypełniania zeznań podatkowych – deklaracja tworzona jest automatycznie na podstawie danych od pracodawców (wcześniej te informacje były używane do sprawdzenia prawidłowości wypełnienie zeznania) i do podatnika należy tylko zweryfikowanie, czy wszystko się zgadza i zatwierdzenie złożenia deklaracji.

Szybko okazało się jednak, że w systemie istnieje luka umożliwiająca podejrzenie przez pracodawcę (także byłego) deklaracji pracowników, a nawet ich modyfikacja. Wynikało to ze sposobu logowania do systemu – trzeba było podać przychód podatnika z poprzedniego roku. Wiedzę tę mieli pracodawcy, którzy po zalogowaniu się na konto mogli sprawdzić, czy zatrudniony nie ma innych źródeł przychodu.

Luka została wykryta i opisana niemal natychmiast po starcie usługi – szybko poradzono sobie z nią, zmieniając warunki logowania na konto podatnika. Sprawą zainteresował się jednak Urząd Ochrony Danych Osobowych, który według nieoficjalnych informacji prowadzi dochodzenie w sprawie i zamierza nałożyć na resort karę w wysokości 100 000 zł.

Twój e-PIT
Twój e-PIT
Przeczytaj także „Twój e-PIT” zawyżał podatek do zapłacenia. Sprawdźcie rozliczenia

100 000 zł kary dla Ministerstwa Finansów za lukę w usłudze „Twój e-PIT”?

Oficjalnie resort ani urząd nie chcą komentować sprawy. Wiadomo jednak, że obie instytucje wymieniają się dokumentami, a z przecieków z UODO wynika, że urzędnicy starają się znaleźć dowody na to, że dane rzeczywiście wyciekły.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że luka rzeczywiście była, nikt jednak nie zdążył z niej skorzystać. Nawet jeśli się okaże, że niebezpieczeństwo było tylko potencjalne, UODO (częściowo z powodów politycznych) nie zamierza odpuścić.

Zobacz także: >> „Twój e-PIT” pozwala pracodawcy zajrzeć do Twojego zeznania <<

Nałożenie kary na Ministerstwo Finansów może być ostatnią decyzją podjętą przez obecną prezes Urzędu, Edytę Bielak-Jomaa. Jej kadencja kończy się 22 kwietnia 2019 roku.

Co myślicie o ewentualnej karze dla Ministerstwa Finansów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet