Ministerstwo Finansów zbada, czy FIFA 19 łamie ustawę antyhazardową

Michał Tomaszkiewicz
08.11.2018 13:51
FIFA 19|undefined Fot. materiały prasowe

Ministerstwo Finansów, Służba Celna, Urząd Kontroli Skarbowej oraz Rzecznik Praw Konsumenta otrzymały doniesienia i łamaniu ustawy hazardowej przez mechanizmy sprzedaży paczek z graczami zaimplementowane w FIFA 19. Resort nieoficjalnie przyznaje, że zarzuty są dobrze udokumentowane.

Zawiadomienie zostało złożone przez Toma Rollauera, który po przyjrzeniu się najnowszej odsłonie serii gier piłkarskich Electronic Arts stwierdził, że nastawienie na zysk poprzez sprzedawanie kart piłkarzy w trybie FUT koliduje z zapisami polskiej ustawy antyhazardowej.

Oto fragment pisma, które wpłynęło do polskich urzędów.

Co roku firma EA Sports z siedzibą w Redwood City, Kalifornia, USA wypuszcza nową wersję gry FIFA. Wraz z nią dostępny jest tryb FIFA ULTIMATE TEAM. W trybie tym, konsumenci kompletują swoją drużynę piłkarską za pomocą paczek z kartami. Każda z takich paczek jest rzecz jasna płatna. Konsumenci płaca za nią albo za pomocą wirtualnej waluty (coinsów) albo tzw. Punktów FIFA.

Punkty FIFA można zakupić za pomocą samej gry jak i aplikacji zewnętrznej zwanej „FUT” jak i platformy internetowej „Webapp”.

Zawartość paczek jest całkowicie losowa. Po przeanalizowaniu modelu sprzedaży doszliśmy do wniosku że jest to poważne naruszenie ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (wraz z nowelizacjami). Cały model nabywania kart w grze ma charakter loterii.

Naruszono w tym przypadku art. 2 pkt. 2 par. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych który mówi „Grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości.”.

Opisany model polega na tym iż konsument za pomocą aplikacji, serwisu internetowego lub gry nabywa „Punkty FIFA” i za ich pomocą może zakupić paczki (brązowe, srebrne, złote lub specjalne) których zawartość jest całkowicie losowa. Tłumaczenie EA Sports które podaje w niektórych krajach prawdopodobieństwo wylosowania karty jest w tym przypadku niewystarczające. Można je porównać do podania w przypadku zakładów totalizatora sportowego iż wygrana tzw. Szóstki to prawdopodobieństwo jak 1 do pięćdziesięciu milionów i na tej podstawie twierdzić iż totalizator sportowy nie jest grą losową i hazardową.

Przeczytaj także

Tom Rollauer dodaje, że jego zdaniem FIFA 19 zachęca do uprawiania hazardu młodzież, łamie także zakaz reklamowania gier hazardowych. W piśmie pojawia się także wniosek o wprowadzenie adresu strony gry FIFA do Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą.

FIFA 19 jest grą hazardową?

Electronic Arts Polska jest zgłoszeniem wyraźnie wstrząśnięte i zmieszane:

Głęboko wierzymy, że nasze gry są tworzone i wprowadzane na rynek z zachowaniem wszelkich zasad etycznych i prawnych obowiązujących na całym świecie i traktujemy te zasady bardzo poważnie. Zależy nam aby nas gracze mieli pozytywne i uczciwe doświadczenia w obcowaniu z naszymi grami i przykładamy wielką wagę aby upewnić się że nasze gry są promowane w sposób odpowiedzialny, w zgodzie z lokalnie obowiązującym prawem. Jednocześnie staramy się dać graczom możliwość wyboru sposobu w jaki chcą grać i czy chcą dokonywać opcjonalnych, dodatkowych zakupów w grach traktując nasze zobowiązania w stosunku do tych graczy, zwłaszcza dzieci bardzo poważnie. Co ważne, na każdej platformie istnieją narzędzia kontroli rodzicielskiej pozwalające rodzicom upewnić się że ich dzieci mają zapewnioną bezpieczną, rozsądną i odpowiedzialną zabawę. Narzędzia te umożliwiają rodzicom dokonanie wyboru w jaki sposób ich dzieci mogą grać w gry, włączając w to kontrolę nad dostępnością i wysokością wydatków, ilością czasu spędzonego w grze i rozgrywkach sieciowych oraz współdzieleniem informacji z innymi graczami.

Przeczytaj także

Oskarżenia rzucane pod adresem FIFY 19 to tak naprawdę zarzuty stawiane całej branży gier, która w poszukiwaniu maksymalizacji zysków wprowadza do swoich tytułów mikrotransakcje.

Ministerstwo Finansów nieoficjalnie przyznaje, że stawiane w doniesieniu zarzuty wydają się mieć mocne podstawy merytoryczne – prawdopodobne więc jest przeprowadzenie dochodzenia w sprawie.

Mikrotransakcjom i lootboksom w grach przygląda się kilka europejskich krajów – zarzuty o wprowadzaniu mechanizmów hazardowych wydają się więc powszechne, co otwiera drogę do zajęcia oficjalnego stanowiska w tej sprawie Komisji Europejskiej. Często pojawiają się argumenty, że kupowanie losowych przedmiotów w grze jest tak naprawdę hazardem - gracze obstawiają za realne pieniądze zakład, że otrzymają ciekawą nagrodę, a chęć zwiększania swoich szans sprawia, że na zakupy w grze potrafią wydać całe fortuny, zupełnie tak, jakby byli od tego uzależnieni.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.