Pogoda
09.07.2019 12:15

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie wspierać patriotyczne gry. Ustawa wejdzie w życie w 2020 roku

Gry, które będą patriotycznie pokazywać Polskę, Polaków i polską kulturę z korzystnej strony będą mogły liczyć na rządowe wsparcie. Przepisy wprowadzające ulgi podatkowe wejdą w życie na początku 2020 roku.

flaga Polski
foto: materiały prasowe

Polska zaczyna być kojarzona na świecie z gier. Bardzo dobrych gier. Seria Wiedźmin stała się prawdziwym skarbem narodowym, sławiącym słowiańskie wierzenia na całym świecie.

„Tygodnik Powszechny” postawił nawet tezę, że Geralt z Rivii jest najsłynniejszym Polakiem na świecie, stawiając fikcyjną postać ponad Lecham Wałęsą i Janem Pawłem II.

Wiedźmin Geralt
Wiedźmin Geralt
Przeczytaj także „Tygodnik Powszechny”: Geralt najsłynniejszym Polakiem na świecie. Co z papieżem Polakiem?

CD Projekt RED warty jest około 20 mld złotych, a jeśli oczekiwania dotyczące poziomu sprzedaży Cyberpunka 2077 się sprawdzą, wartość spółki może wzrosnąć jeszcze bardziej. Analitycy przewidują, że polska superprodukcja sprzeda się w ponad 30 mln kopii.

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077
Przeczytaj także Cyberpunk 2077 będzie najlepiej sprzedającą się grą wszech czasów

W Polsce działa już kilkaset studiów tworzących gry i stajemy się powoli zagłębiem, jeśli chodzi o dobre i mocne tytuły. Rząd chce to wykorzystać, zachęcając twórców do pokazywania Polski w korzystny sposób. Dla patriotów, którzy podejmą się tego zadania, przewidziano ulgi podatkowe.

Ulgi podatkowe dla twórców patriotycznych gier. Przepisy wejdą w życie w 2020 roku

Pomysł na wykorzystywanie gier do propagowania swojej kultury i osiągnięć nie powstał wcale w Polsce. Podobne rozwiązania stosują – z powodzeniem – na przykład Francuzi.

"

Dopuszczalność objęcia ulgą danego projektu rozpatrywana będzie indywidualnie w oparciu o tzw. test kulturowy, którego celem jest weryfikacja, czy dana gra może być uznana za grę o charakterze kulturowym. Planuje się opracowanie testu w oparciu o rozwiązania stosowane w innych krajach UE, tj. nawiązujące do modelu brytyjskiego (Video Games Tax Relief) oraz francuskiego (Crédit d'impôt jeu vidéo). Wykorzystywane w teście kulturowym, precyzyjnie zdefiniowane kryteria będą się odnosiły m.in. do następujących elementów: miejsce akcji, główni bohaterowie, obecność elementów dziedzictwa kulturowego lub historycznego, bazowanie na narracji i dialogach, wykorzystanie oryginalnego IP, wykorzystanie elementów innowacyjnych, produkcja większości elementów gry na terytorium RP oraz zatrudnienie przy produkcji obywateli lub rezydentów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. "

Pierwsze wzmianki na temat planowanych przepisów pojawiły się jeszcze w 2018 roku. Projekt zaliczył jednak opóźnienie, wynikające między innymi ze zmian personalnych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie prace mają już iść pełną parą, o czym poinformowała PB Anna Bocian, rzecznik MKiDN.

"

Trwają prace analityczno-legislacyjne w związku ze zgłoszonymi w toku uzgodnień międzyresortowych merytorycznymi uwagami. Przedłożenie projektu ustawy na Komitet Stały Rady Ministrów zaplanowane jest na czwarty kwartał, natomiast wejście w życie planowane jest na początek 2020 r. "

Zapisy wczesnego projektu ustawy mówiły, że twórcy będą mogli liczyć na realne zmniejszenie obowiązków podatkowych o 19% kosztów kwalifikowanych.

Zobacz także: Top 20 najcenniejszych polskich producentów gier 

Co myślicie o takich przepisach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry