Pogoda
29.08.2016 12:14

Ministerstwo ostrzega przed mailem o ukrywaniu dochodów

Ministerstwo Finansów uspokaja i ostrzega równocześnie – wiadomości o podejrzewaniu „ukrywaniu dochodów” i „wyznaczonej kontroli dochodów” nie są rozsyłane przez pracowników resortu. W załączniku znajduje się jednak groźny wirus.

Ministerstwo ostrzega przed mailem o ukrywaniu dochodów
foto: materiały prasowe

Przestępcy już kolejny raz starają się wykorzystać fiskusa do prób zainstalowania złośliwego oprogramowania. Ostatni taki przypadek miał miejsce w kwietniu 2016 roku, gdy w gorącym okresie kończenia wypełniania PIT-ów za 2015 rok do skrzynek mailowych zaczęły trafiać wiadomości o wszczęciu kontroli skarbowej.

W wiadomościach wysyłanych wtedy przez fałszywy urząd skarbowy znajdował się załącznik, w którym podane miały być szczegóły sprawy. W rzeczywistości w pliku znajdował się wirus, którego zadaniem było zainfekowanie komputera i wykradzenie danych logowaniu do banku internetowego.

Podobny mechanizm został zastosowany i teraz – Ministerstwo Finansów wydało oficjalne ostrzeżenie przed próbą oszustwa, zalecając szczególną ostrożność i wstrzymanie się od otwierania nie tylko załącznika, ale wręcz całej wiadomości.

Wykryto 2 warianty e-maili zawierających wirusy – oba mogą zostać dostarczone do tej samej osoby, co zwiększa niebezpieczeństwo dostrzeżenie ich przez adresata i otworzenia. Pierwszy z nich przyciąga uwagę tytułem „Została wyznaczona kontrola dochodów. Sprawa PL37467426” (cyfry mogą się różnić).

"

Dzień dobry,

W trakcie naszych kontroli ujawniliśmy ukrycie Pana/Pani dochodow, w związku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.

Dokument wskazujacy na naruszenia o składaniu fałszywego dochodow zalaczony w e-maile.Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego również jest zalaczona do dokumentu.

Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 01.08.2816 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a także interesują nas niektóre transakcje przeprowadzane w roku bieżącym.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie poniżej, należy podać w piśmie numer sprawy "PL37467426" i osobisty kod.

Ministerstwo Finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
NIP: 526-025-02-74
REGON: 000002217 "

foto: materiały prasowe

Drugi z maili nosi tytuł „Ukrywanie dochodow. Sprawa PL37467426”. Znajduje się w nim następująca treść:

"

Dzien dobry,

W trakcie naszych kontroli ujawnilismy ukrycie Pana/Pani dochodow, w zwiazku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.

Dokument wskazujacy na naruszenia o skladaniu falszywego dochodow zalaczony w e-maile.Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego rowniez jest zalaczona do dokumentu.

Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 01.08.2016 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a takze interesuja nas niektore transakcje przeprowadzane w roku biezacym.

W razie jakichkolwiek pytan prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie ponizej, nalezy podac w pismie numer sprawy "PL37467426" i osobisty kod.

Ministerstwo Finansow
ul. Swietokrzyska 12
00-916 Warszawa
NIP: 526-025-02-74
REGON: 000002217 "

Zgodnie z poradą MF, wiadomości te należy zignorować. Warto także ostrzec znajomych przekazując im wiadomość o niebezpieczeństwie – może to im oszczędzić nie tylko stresu związanego z otrzymaniem informacji o kontroli ministerstwa, ale także uratować ich dane osobowe przed wykradzeniem.

Znacie kogoś, kto mógłby się nabrać na takie wiadomości?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet