Misja ExoMars 2016 wystartowała z polskimi urządzeniami

Michał Tomaszkiewicz
14.03.2016 11:06
Misja ExoMars 2016 wystartowała z polskimi urządzeniami Fot. kadr z wideo

ExoMars 2016, misja prowadzona wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną i rosyjski Roskosmos, wystartowała 14 marca 2016 roku o godzinie 10.31 z kosmodromu Bajkonur.

Pierwsze dwa urządzenia – z czterech planowanych do wysłania na Marsa w dwóch turach - zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną przez rosyjska rakietę Proton M. Na orbitę Czerwonej Planety dotrą 19 październiku 2016 roku.

Misja ExoMars 2016 składa się z lądownika „Schiaparelli EDM” oraz orbitera „ExoMars Trace Gas Orbiter”. Pierwsze urządzenie ma przetestować technologię niezbędną do bezpiecznego osadzenia łazika na powierzchni Marsa oraz zbadać warunki meteorologiczne podczas lądowania na planecie; TGO z kolei ma poszukiwać śladów gazów (np. metanu) powstających w procesach związanych z życiem lub podczas zjawisk geologicznych.

W budowie obu urządzeń uczestniczyli naukowcy i inżynierowie z Polski. Centrum Badań Kosmicznych PAN wyprodukowało i zmontowało we współpracy z Creotech Instruments kamerę CaSSIS umieszczoną na satelicie ExoMars Trace Gas Orbiter. Aparat będzie używany do wykonywania kolorowych zdjęć powierzchni planety w wysokiej rozdzielczości, co umożliwi identyfikację formacji skalnych związanych ze śladowymi emisjami gazów i pozwoli przeanalizować możliwości generowania ich przez organizmy żywe.

Demonstrator lądowania Schiaparelli ma przetrzeć szlaki przed właściwym łazikiem marsjańskim Europejskiej Agencji Kosmicznej, wysłanym w drugim etapie misji ExoMars w 2018 roku. Testowana będzie osłona ablacyjna (chroniąca przed zniszczeniem lądownika przez wysokie temperatury powstające podczas wchodzenia w atmosferę) oraz realizacja procesu hamowania za pomocą silników rakietowych, tak by otrzymać założoną prędkość i orientację dotknięcia powierzchni planety.

W jednym z urządzeń zaprojektowanym do zbierania danych podczas lądowania zostały zastosowane detektory podczerwieni wyprodukowane przez polską firmę VIGO System. Lądownik ma wysyłać dane przez kilka dni po osadzeniu na powierzchni Marsa.

Drugi etap misji ExoMars , zaplanowany na 2018 rok, to wysłanie na Czerwoną Planetę łazika „ExoMars Rover” oraz odpowiedzialnego za bezpieczne osadzenie go na powierzchni Marsa lądownika „ExoMars Rover Lander”. Zadaniem badań, które będą prowadzone na planecie przez pojazd ma być poszukiwanie śladów życia.

Wiedzieliście, że polska myśl techniczna lata w kosmos?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.