Młodzieżowe Słowo Roku 2019 wybrane. Popularny "dzban" został zdetronizowany

05.12.2019 11:22
Młodzieżowe Słowo Roku 2019 wybrane. Popularny "dzban" został zdetronizowany Fot. shutterstock.com

Sprawdźcie, które słowo zasłużyło na tak zaszczytny tytuł!

Które słowo w 2019 roku było najpopularniejsze wśród młodzieży? Wydawnictwo Naukowe PWN jak co roku zorganizowało plebiscyt, w którym poznaliśmy słowa najczęściej używane przez młodych ludzi. Kojarzycie określenie "alternatywka"? To właśnie to słowo wygrało w 2019 roku.

Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Jest nim "alternatywka"

W sumie PWN przyjął 41 tysięcy zgłoszeń, które zostały przeanalizowane przez specjalne jury. Okazało się, że internauci oddali najwięcej głosów na rzeczownik "Alternatywka", które określa dziewczynę o alternatywnych upodobaniach. Na drugiej pozycji pojawiła się "Jesieniara" - to określenie miłośnika jesieni na pewno widzieliście niejednokrotnie na Instagramie. Następnie kolejną pozycję w plebiscycie zajął rzeczownik "Eluwina", który jest przekształceniem słowa halo/elo.

Na portalu PWN podano również najciekawszą i obrazową definicję "jesieniary":

Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającąj porę roku jesień. Prawdziwe „jesieniary” charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju.

Przeczytaj także

W 2018 roku tytuł Młodzieżowego Słowa Roku zdobyło określenie "dzban" - potocznie używane do obrażania czyjegoś intelektu lub zwracania się żartobliwie do przyjaciół. W 2017 roku w plebiscycie zwyciężyły słowa "sztos" i "XD". 

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.