Młodzieżowe Słowo Roku 2021 wybrane. Znacie to określenie?

07.12.2021 13:18
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 Fot. shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

W końcu poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku. Znacie to słowo, czy jesteście już za starzy? :)

VI plebiscyt "Młodzieżowe Słowo Roku" dobiegł końca. Które słowo zdobyło najwięcej głosów w popularnym plebiscycie?

Polecamy

Młodzieżowe Słowo Roku 2021: Znamy zwycięzcę

Internauci oddali łącznie 6243 głosów na słowo "śpiulkolot". Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu, zwycięski "śpiulkolot" to "żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko czy inne przyjemne miejsce do spędzania czasu w "objęciach Morfeusza". Badaczka podkreśliła, że budzi ono dobre skojarzenia i uśmiech na twarzy:

Z jednej strony odnosi się do potocznego słowa "śpiulkać", czyli spać, a z drugiej do memu, przedstawiającego urocze zwierzątka w wymyślnych, miękkich pojazdach".

Na drugim miejscu z liczbą 4450 głosów znalazło się ulubione młodzieżowe pożegnanie, czyli wymawiana z angielska "naura". Na trzecim – powiedzenie i riposta, swoista "odzywka na każdą zaczepkę", czyli "Twoja stara". Na to niezbyt już nowe powiedzenie głosowało ponad 3148 osób.

W drugim etapie plebiscytu na finałowa dwudziestkę głosowało 34885 osób. Jurorzy zauważyli, że ciekawa, choć stała, jest tendencja do nadawania nowych znaczeń wyrazom, które są cały czas obecne w języku ogólnym. Dlatego wyróżniono słowo "mrozi/mrozić" w znaczeniu "odczuwać zażenowanie, wstyd". Zastąpiło ono angielski "cringe".

Jury wyróżniło też słowo "odciszyć" występujące w znaczeniu "włączyć mikrofon", ponieważ stało się dość powszechne, a także bardzo użyteczne podczas zdalnego nauczania.

Prof. Wileczek w rozmowie z PAP zwróciła także uwagę na dużą produktywność wyrazów z przyrostkiem "–ara" bez nadawania słowom pochodnym odcienia negatywnego, jak chociażby "zodiakara".

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. W ubiegłych latach w plebiscycie zwyciężyły takie słowa jak "sztos", "XD", "dzban" i "alternatywka".

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.