Pogoda
19.02.2018 16:10

„Mój Pojazd” pokazuje wszystko, co wiedzą o Twoim samochodzie urzędnicy

Koniec z gdybaniem o historii auta – w ramach usługi „Mój Pojazd” można sprawdzić co do kropelki ile łez uronił Niemiec, gdy sprzedawał samochód. Wystarczy mieć profil zaufany.

„Mój Pojazd” pokazuje wszystko, co wiedzą o Twoim samochodzie urzędnicy
foto: kadr z wideo

Ministerstwo Cyfryzacji otwiera coraz więcej urzędniczych drzwi – tym razem dostaliśmy możliwość sprawdzenia, co dokładnie znajduje się w państwowych archiwach na temat naszego samochodu.

Usługa „Mój Pojazd” jest przy tym zdecydowanie bardziej skrupulatna, niż dostępna do tej pory „Historia pojazdu” – jak chwali się resort, teraz można będzie sprawdzić nawet, ile pali nasze auto.

CEPiK dla każdego

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – do informacji w niej zawartych mieli jak dotąd dostęp tylko urzędnicy. Jeśli tylko dysponujemy profilem zaufanym, będzie mogli zobaczyć wszystko to, co udało się naszemu państwu dowiedzieć na temat naszego samochodu.

Są to przede wszystkim:

  • dane o pojeździe, w tym: marka, typ, nr vin, data pierwszej rejestracji, termin badania technicznego
  • dane techniczne pojazdu, w tym: pojemność i moc silnika, liczba miejsc, dopuszczalna masa całkowita, rozstaw osi
  • dane o zdarzeniach związanych z pojazdem, w tym wyrejestrowanie i zbycie
  • dane o zawartej polisie, w tym datę zawarcia i wygaśnięcia, nazwę zakładu ubezpieczeń

Wspomniane wcześniej informacje o zużyciu paliwa nie są wynikiem inwigilacji transakcji na stacjach paliw i śledzenia tras, jakie wykonuje samochodów – otrzymujemy po prostu dane katalogowe o zużyciu deklarowanym przez producenta.

To nie jest jeszcze ostatnie słowo Ministerstwa Cyfryzacji w kwestii ułatwiania kierowcom życia:

"

W przyszłości planowane są kolejne usługi bazujące na danych z rejestrów centralnych, takie jak „Sprawdź swoje uprawnienia”, „Uprawnienia kierowcy” czy „Przypomnij o terminach” – powiadomienia mailem o nadchodzących terminach np. badań technicznych i polisy OC. "

Resort przyznaje, że dane mogą być błędne – w razie dostrzeżenia nieścisłości Ministerstwo Cyfryzacji prosi o wysłanie korekty mailem.

Ile pali Wasz samochód?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet