Most na Tajwanie zawalił się razem z ludźmi. Szokujący film [WIDEO]

Michał Tomaszkiewicz
02.10.2019 11:17
Most na Tajwanie zawalił się razem z ludźmi. Szokujący film [WIDEO] Fot. kadr z wideo YouTube/Taiwan is Moving

Obiekty inżynieryjne buduje się zazwyczaj z odpowiednim zapasem wytrzymałości, tak by były bezpieczne dla ludzi. Z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn takie podejście nie przyniosło skutków w przypadku mostu łukowego na Tajwanie, który zawalił się z ludźmi na przepływające poniżej łodzie. Katastrofę uwieczniono na wideo.

Zanim most zostanie zatwierdzony do budowy, jego projekt jest skrupulatnie sprawdzany przez inżynierów. Wytrzymałość poszczególnych elementów, jak i całości, jest wielokrotnie liczona, żeby mieć pewność, że konstrukcja będzie w stanie przenosić przewidywane obciążenia.

Do dziś zachowała się tradycja, według której podczas prób obciążeniowych mostu przed jego oddaniem do użytku jego projektant przygląda się wszystkiemu stojąc po weryfikowanym obiektem.

Przeczytaj także

Dzięki narzędziom do projektowania dzisiejsze mosty są bezpieczne. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, których konstruktorzy nie byli w stanie przewidzieć. Tak było w przypadku mostu, który runął po wprowadzeniu go przez wiejący wiatr w stan rezonansu.

Powyższy przypadek to lata 40. ibiegłego stulecia, jednak podobne błędy zdarzają siei dzisiaj. Kładka dla pieszych nad Tamizą w Londynie musiała być zamknięta dzień po otwarciu, gdyż do podobnego stanu doprowadzały ją kroki przechodniów.

Nie przywykliśmy do katastrof budowlanych zdarzających się współcześnie, tymczasem w Nanfangao na Tajwanie zawalił się most oddany do użytkowania w 1998 roku. Na obiekcie znajdowali się ludzie, poniżej przepływały łodzie. Moment katastrofy udało się uwiecznić na filmie.

Zawalił się most na Tajwanie. Katastrofę udało się uwiecznić na wideo

Na szokującym wideo, nakręconym przypadkiem, widać jak po moście przejeżdża cysterna. Do katastrofy doszło, gdy już prawie udało się jej zjechać z obiektu. Na przeprawie znajdowało się łącznie 5 osób.

Jak wynika z relacji świadków, kierowca ciężarówki przeżył wypadek. Szczęście mieli także pasażerowie przepływających pod mostem łodzi, jako że wstępne raporty z wypadku informują tylko o liczbie rannych, nie wspominając o zabitych.

Runięcie mostu zostało nagrane także z innej perspektywy, pokazującej także ogrom zniszczeń z powietrza.

Przyczyny zawalenia się mostu na Tajwanie zostaną ustalone przez specjalnie powołaną komisję. Obiekt miał 140 metrów długości i 18 metrów wysokości.

Zobacz także: Most psich samobójców. Zginęło na nim ponad 600 zwierząt 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.