Mówienie po klingońsku jest piractwem

Michał Tomaszkiewicz
19.01.2017 14:39
Mówienie po klingońsku jest piractwem Fot. kadr z wideo

Tak przynajmniej wynika z zarzutów stawianych przez Paramount Pictures i CBS Studios – wytwórnie posiadające prawa do uniwersum „Star Treka” – twórcom fanowskiego obrazu „Prelude to Axanar”.

Jak na drapieżne przedsiębiorstwa z branży filmowej wspomniane wytwórnie wykazują się zazwyczaj anielską cierpliwością, jeśli chodzi o filmowe dokonania fanów serialu – w internecie można znaleźć całe seriale tworzone przez zapalonych trekkies.

Początkowo wyglądało, że podobnie będzie wyglądać sytuacja z krótkim metrażem „Prelude to Axanar”, będącym zapowiedzią pełnoprawnego filmu osadzonego w świecie „Star Trek”.

Z dziełem fanów można się zapoznać zupełnie za darmo – od premiery w 2014 roku film zanotował 2,8 mln odsłon.

Zbiórka pieniędzy na jego kontynuację zakończyła się sukcesem – amatorscy twórcy zgromadzili ponad pół miliona dolarów od internetowych darczyńców. Mający powstać z relatywnym rozmachem obraz wzbudził jednak niepokój w Paramount Pictures.

Do sądu trafił pozew przeciwko twórcom „Prelude to Axanar”, a jednym z jego punktów było bezprawne używanie języka klingońskiego – stworzonego na potrzeby uniwersum „Star Treka”. W języku tym pada  na ekranie kilka słów. Ostatecznie ten zarzut nie będzie jednak rozpatrywany podczas procesu – podobnie jak korzystanie z wyglądu Vulkanów, napędu warp i logo Federacji. 

Twierdzenie o chronieniu języka klingońskiego prawem autorskim może być dużym ciosem dla fanów „Star Treka” dającym tego wyraz w przygotowywaniu odpowiedniej lokalizacji (tłumaczenia komunikatów) – nawet wyszukiwarka Google może komunikować się z nami w tym filmowym języku.

foto: zrzut ekranu Fot. foto: zrzut ekranu

Klingoński nie jest jedynym sztucznym językiem – przykładów można podać wiele. Tolkien opracował słownictwo i zasady gramatyczne mowy elfów, a Ludwik Zamenhof jeszcze w XIX wieku pokazał esperanto – sztuczny język, który miał stać się uniwersalną mową na świecie.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.