Pogoda
19.01.2017 14:39

Mówienie po klingońsku jest piractwem

Tak przynajmniej wynika z zarzutów stawianych przez Paramount Pictures i CBS Studios – wytwórnie posiadające prawa do uniwersum „Star Treka” – twórcom fanowskiego obrazu „Prelude to Axanar”.

Mówienie po klingońsku jest piractwem
foto: kadr z wideo

Jak na drapieżne przedsiębiorstwa z branży filmowej wspomniane wytwórnie wykazują się zazwyczaj anielską cierpliwością, jeśli chodzi o filmowe dokonania fanów serialu – w internecie można znaleźć całe seriale tworzone przez zapalonych trekkies.

Początkowo wyglądało, że podobnie będzie wyglądać sytuacja z krótkim metrażem „Prelude to Axanar”, będącym zapowiedzią pełnoprawnego filmu osadzonego w świecie „Star Trek”.

Z dziełem fanów można się zapoznać zupełnie za darmo – od premiery w 2014 roku film zanotował 2,8 mln odsłon.

Zbiórka pieniędzy na jego kontynuację zakończyła się sukcesem – amatorscy twórcy zgromadzili ponad pół miliona dolarów od internetowych darczyńców. Mający powstać z relatywnym rozmachem obraz wzbudził jednak niepokój w Paramount Pictures.

Do sądu trafił pozew przeciwko twórcom „Prelude to Axanar”, a jednym z jego punktów było bezprawne używanie języka klingońskiego – stworzonego na potrzeby uniwersum „Star Treka”. W języku tym pada  na ekranie kilka słów. Ostatecznie ten zarzut nie będzie jednak rozpatrywany podczas procesu – podobnie jak korzystanie z wyglądu Vulkanów, napędu warp i logo Federacji. 

Twierdzenie o chronieniu języka klingońskiego prawem autorskim może być dużym ciosem dla fanów „Star Treka” dającym tego wyraz w przygotowywaniu odpowiedniej lokalizacji (tłumaczenia komunikatów) – nawet wyszukiwarka Google może komunikować się z nami w tym filmowym języku.

foto: zrzut ekranu

Klingoński nie jest jedynym sztucznym językiem – przykładów można podać wiele. Tolkien opracował słownictwo i zasady gramatyczne mowy elfów, a Ludwik Zamenhof jeszcze w XIX wieku pokazał esperanto – sztuczny język, który miał stać się uniwersalną mową na świecie.

tlhIngan Hol Dajatlh'a'?

Michał Tomaszkiewicz