Boniek i Żaden gwiazdami badania o piłkarzach przed Mistrzostwami Świata

Michał Tomaszkiewicz
06.06.2018 14:52
Reprezetacja Polski na Mistrzostwa Świata w Rosji|undefined Fot. PZPN

W serii pytań o to, kto z piłkarzy poradziłby sobie najlepiej w wybranych rolach bądź też komu powierzylibyśmy życiowe sprawy bezkonkurencyjny okazał się być reprezentant noszący nazwisko Żaden.

Postrzeganiu naszych gwiazd przyjrzała się agencja Havas Sports & Entertainment, która przepytała na temat piłkarski grupę 600 osób. Rezultaty okazały się być co najmniej interesujące – nieznany wcześniej reprezentant Żaden bije w wielu obszarach na głowę Roberta Lewandowskiego, o innych kadrowiczach nawet nie wspominając.

Któremu piłkarzowi poszłoby najlepiej w „Milionerach”? Żadnemu. Z którym umówilibyśmy najlepszą koleżankę? Z Żadnym. Któremu powierzylibyście organizację wieczoru kawalerskiego? Żadnemu. Kogo wybralibyście do opieki nad dzieckiem? Żadnego. Komu dalibyście zaprojektować swój dom? Żadnemu (86% wskazań!). Kogo zaprosilibyście do wigilijnego stołu? A nie, czekaj – w tym przypadku Jakuba Błaszczykowskiego.

foto: materiały prasowe

Żaden cieszy się także największym oddaniem kibiców, którzy nie mają go dość także poza boiskiem – 68% przebadanych wskazało, że właśnie jego chciałoby zobaczyć w większej liczbie reklam.

Może to wynikać z niedosytu, jaki odczuwają fani – tylko 9% podało, że widziało go już w jakimś spocie. Oznacza to zapewne, że Żaden znany jest zdecydowanie bardziej ze swojej boiskowej wirtuozerii, niż reklamowego odcinania kuponów od sławy.

foto: materiały prasowe

Być może właśnie z tego powodu Żaden nie był brany pod uwagę w badaniu, co według respondentów powinien reklamować. Wśród wskazań znajduje się kilka niespodzianek – Arkadiusz Milik kojarzony jest z turystyką, Kamil Glik z AGD, Robert Lewandowski z odzieżą, a nie bezglutenowym jedzeniem, Sławomir Peszko zaś z samochodami, a z alkoholem Boniek.

foto: materiały prasowe

Niemal wszyscy pytani kojarzyli z nazwiska, a nawet fizjonomii Roberta Lewandowskiego. Drugim najpopularniejszym przed Mistrzostwami Świata piłkarzem jest Zbigniew Boniek, na trzecim miejscu znalazł się Adam Nawałka.

foto: materiały prasowe

W tym ostatnim zestawieniu brak jest Żadnego, który tak dobrze wypadał we wcześniejszych pytaniach. Wyjaśnienie tej zagadki może być bardzo ciekaw z socjologicznego punktu widzenia – być może ten utalentowany zawodnik potrafi tak bardzo usypiać przeciwników swoją obecnością, że przy okazji zmylił także publiczność, która spędzi Mundial poza boiskiem.

Autorzy badania pokusili się o przedstawienie własnej interpretacji wyników badania, w której jednaj gwiazdora Żadnego traktują bardzo bezosobowo:

Zastanawiające jest, że na każde z pytań jedną z najpopularniejszych odpowiedzi było „żaden”. To pokazuje, że Polacy jednak nie znają zbyt dobrze reprezentantów, w większości nie kojarzą ich cech indywidualnych. Stąd mamy do czynienia z efektem gwiazdora i wymienianiem Roberta Lewandowskiego i Kuby Błaszczykowskiego przy każdym pytaniu. Choć widać też, że wśród piłkarzy wyrazistymi postaciami są Grzegorz Krychowiak czy Arkadiusz Milik.

W przeprowadzonym przez nas szybkim badaniu fenomen popularności Żadnego został potwierdzony - tylko on wymieniany był w odpowiedzi na pytanie który z polskich piłkarzy jako pierwszy podniesie puchar za zdobycie Mistrzostwa Świata.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.