Pogoda
06.06.2018 14:52

Boniek i Żaden gwiazdami badania o piłkarzach przed Mistrzostwami Świata

W serii pytań o to, kto z piłkarzy poradziłby sobie najlepiej w wybranych rolach bądź też komu powierzylibyśmy życiowe sprawy bezkonkurencyjny okazał się być reprezentant noszący nazwisko Żaden.

Reprezetacja Polski na Mistrzostwa Świata w Rosji
foto: PZPN

Postrzeganiu naszych gwiazd przyjrzała się agencja Havas Sports & Entertainment, która przepytała na temat piłkarski grupę 600 osób. Rezultaty okazały się być co najmniej interesujące – nieznany wcześniej reprezentant Żaden bije w wielu obszarach na głowę Roberta Lewandowskiego, o innych kadrowiczach nawet nie wspominając.

Któremu piłkarzowi poszłoby najlepiej w „Milionerach”? Żadnemu. Z którym umówilibyśmy najlepszą koleżankę? Z Żadnym. Któremu powierzylibyście organizację wieczoru kawalerskiego? Żadnemu. Kogo wybralibyście do opieki nad dzieckiem? Żadnego. Komu dalibyście zaprojektować swój dom? Żadnemu (86% wskazań!). Kogo zaprosilibyście do wigilijnego stołu? A nie, czekaj – w tym przypadku Jakuba Błaszczykowskiego.

foto: materiały prasowe

Żaden cieszy się także największym oddaniem kibiców, którzy nie mają go dość także poza boiskiem – 68% przebadanych wskazało, że właśnie jego chciałoby zobaczyć w większej liczbie reklam.

Może to wynikać z niedosytu, jaki odczuwają fani – tylko 9% podało, że widziało go już w jakimś spocie. Oznacza to zapewne, że Żaden znany jest zdecydowanie bardziej ze swojej boiskowej wirtuozerii, niż reklamowego odcinania kuponów od sławy.

foto: materiały prasowe

Być może właśnie z tego powodu Żaden nie był brany pod uwagę w badaniu, co według respondentów powinien reklamować. Wśród wskazań znajduje się kilka niespodzianek – Arkadiusz Milik kojarzony jest z turystyką, Kamil Glik z AGD, Robert Lewandowski z odzieżą, a nie bezglutenowym jedzeniem, Sławomir Peszko zaś z samochodami, a z alkoholem Boniek.

foto: materiały prasowe

Niemal wszyscy pytani kojarzyli z nazwiska, a nawet fizjonomii Roberta Lewandowskiego. Drugim najpopularniejszym przed Mistrzostwami Świata piłkarzem jest Zbigniew Boniek, na trzecim miejscu znalazł się Adam Nawałka.

foto: materiały prasowe

W tym ostatnim zestawieniu brak jest Żadnego, który tak dobrze wypadał we wcześniejszych pytaniach. Wyjaśnienie tej zagadki może być bardzo ciekaw z socjologicznego punktu widzenia – być może ten utalentowany zawodnik potrafi tak bardzo usypiać przeciwników swoją obecnością, że przy okazji zmylił także publiczność, która spędzi Mundial poza boiskiem.

Autorzy badania pokusili się o przedstawienie własnej interpretacji wyników badania, w której jednaj gwiazdora Żadnego traktują bardzo bezosobowo:

"

Zastanawiające jest, że na każde z pytań jedną z najpopularniejszych odpowiedzi było „żaden”. To pokazuje, że Polacy jednak nie znają zbyt dobrze reprezentantów, w większości nie kojarzą ich cech indywidualnych. Stąd mamy do czynienia z efektem gwiazdora i wymienianiem Roberta Lewandowskiego i Kuby Błaszczykowskiego przy każdym pytaniu. Choć widać też, że wśród piłkarzy wyrazistymi postaciami są Grzegorz Krychowiak czy Arkadiusz Milik. "

W przeprowadzonym przez nas szybkim badaniu fenomen popularności Żadnego został potwierdzony - tylko on wymieniany był w odpowiedzi na pytanie który z polskich piłkarzy jako pierwszy podniesie puchar za zdobycie Mistrzostwa Świata.

A Wy którego reprezentanta Polski kojarzycie najbardziej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele