Aktywiści LGBT ubrani w koszulki reprezentacji tworzą żywą tęczową flagę na mundialu w Rosji

Maciej Koprowicz
10.07.2018 15:55
Aktywiści LGBT ubrani w koszulki reprezentacji tworzą żywą tęczową flagę na mundialu w Rosji Fot. kadr z wideo

Sześcioro kibiców w proteście przeciwko dyskryminacji osób homoseksualnych w Rosji przemierza ten kraj w koszulkach drużyn z MŚ 2018, a razem tworzą wielką flagę LGBTQ.

Federacja Rosyjska nie jest krajem przyjaznym osobom homo- i transseksualnym. Prawo rosyjskie nie zakazuje dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Co prawda związki homoseksualne nie są zabronione, ale wielu polityków rosyjskich z wrogością odnosi się do gejów i lesbijek. Osoby nieheteroseksualne bywają atakowane przez milicję i chuliganów. Od 2013 roku zakazane jest uprawianie „gejowskiej propagandy”, która obejmuje m.in. eksponowanie tęczowej flagi, symbolu społeczności LGBT.

Na czas piłkarskiego mundialu, który odbywa się w Rosji przybyły do tego kraju tysiące kibiców, wśród nich także osoby o orientacji LGBT. Portal „Gay Times” informował, że na początku turnieju para gejów z Francji została zaatakowana, a pewien Anglik został zmuszony do zdjęcia tęczowej flagi z trybuny stadionu.

Żywa flaga LGBT na mundialu

W reakcji na nieprzyjazne zachowania wobec osób homoseksualnych szóstka aktywistów LGBT, zrzeszonych pod hasłem The Hidden Flag (ukryta flaga) postanowiła w oryginalny sposób manifestować „zakazany” symbol na rosyjskich ulicach.

Sześć osób, mężczyzn i kobiet, przemierza je ubranych w koszulki reprezentacji, biorących udział w piłkarskich mistrzostwach świata 2018 oraz Holandii. Każda z nich jest w jednym z kolorów tęczowej flagi – czerwonym (Hiszpania), pomarańczowym (Holandia – na tegorocznych MŚ nie ma drużyn grających w pomarańczowych koszulkach), żółtym (Brazylia), zielonym (Meksyk), błękitnym (Argentyna) i fioletowym (Kolumbia). Chodzą zawsze w takim samym porządku, dzięki czemu tworzą żywą tęczową flagę LGBT.

Eloi Pierozan Junior, który chodzi w koszulce Brazylii, powiedział:

Mój chłopak spytał mnie: „Jesteś szalony?”. Odpowiedziałem, że nie martwię się ryzykiem i że to projekt, w który naprawdę chciałem się zaangażować. Szczerze mówiąc, to najbardziej emocjonalny projekt, w jakim kiedykolwiek brałem udział.

Jak Wam się podoba taki sposób społecznego „trollingu”?

Mundial 2018 – terminarz

Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji rozpoczęły się 14 czerwca 2018. Turniej jest na etapie półfinałów. 10 lipca 2018 Francja zagra z Belgią, a dzień później Chorwacja z Anglią. Wielki finał odbędzie się 15 lipca 2018 w Moskwie. Mamy dla Was pełny terminarz 64 spotkań turnieju i plan ich transmisji telewizyjnych.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.