MŚ 2018: FIFA ukarze Anglię za „dyskryminujące” piosenki śpiewane przez kibiców?

Maciej Koprowicz
13.07.2018 16:53
MŚ 2018: FIFA ukarze Anglię za „dyskryminujące” piosenki śpiewane przez kibiców? Fot. MAXIM ZMEYEV/AFP/EAST NEWS

Angielscy kibice piłkarscy nigdy nie byli aniołkami. Na mistrzostwach świata w Rosji również narobili zamieszania swoim zachowaniem, tym razem... śpiewem.

Wielka Brytania to ojczyzna nie tylko piłki nożnej, ale i stadionowego chuligaństwa. Przez lata kibice angielscy słynęli z ekscesów na trybunach. W ostatnich latach zdecydowanie się uspokoili, ale nadal potrafią wywołać kontrowersje.

Tym razem chodzi o… piosenki. W trakcie meczu półfinału mistrzostw świata 2018 pomiędzy Anglią i Chorwacją, obecni na trybunach stadionu w Moskwie angielscy kibice mieli intonować przyśpiewki, które uznano za „dyskryminujące”.

Angielskie przyśpiewki na mundialu były dyskryminujące? Tak uważa FIFA

Przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) powiedział dziennikarzom BBC:

Możemy potwierdzić, że wypełniono raport dotyczący możliwego dyskryminacyjnego charakteru piosenek śpiewanych przez angielskich kibiców. Otworzono procedury przeciwko The Football Association [angielska federacja piłki nożnej].

Brytyjskie media spekulują, że chodziło między innymi o przyśpiewkę „No Surrender”, śpiewaną na melodię religijnego hymnu „Oil In My Lamp”, znanego także pod tytułami „Give Me Joy In My Heart” i „Sing Hosanna”. W śpiewanej przez kibiców wersji słychać słowa:

Nie poddawać się, nie poddawać się ścierwom z IRA.

Z perspektywy niebrytyjskiej śpiewanie o Irlandzkiej Armii Republikańskiej, terrorystycznej organizacji walczącej o przyłączenie Irlandii Północnej do Republiki Irlandii podczas meczów futbolu może wydawać się całkowicie pozbawione sensu. Z jakichś powodów pieśń ta zdobyła jednak wielką popularność wśród kibiców w Anglii i Szkocji i jej śpiewanie jest standardem na brytyjskich stadionach.

Możliwe, że znaczenie ma tu pewna antykatolicka wymowa „No Surrender”. Uważa się, że na stadiony przynieśli tę pieśń protestanccy kibice Glasgow Rangers - zaciekli wrogowie zwolenników Celtic FC, drużyny tradycyjnie związanej z irlandzką i katolicką społecznością Glasgow. Chorwaci, którzy byli przeciwnikami Anglików w meczu półfinałowym znani są z przywiązania do katolicyzmu. Podobno nawet sam trener reprezentacji Chorwacji, Zlatko Dalić w trakcie meczów swojej drużyny modli się na różańcu.

Czy Mick Jagger przyniósł pecha Anglii na mundialu?

Niektórzy Anglicy obwiniają o porażkę swojej drużyny w półfinale… wokalistę The Rolling Stones. Powstała teoria spiskowa głosząca, że Mick Jagger przewidział porażkę z Chorwacją w swoim solowym utworze „England Lost”. W sukces drużyny „Trzech Lwów” nie wierzył również Noel Gallagher, który publicznie dał temu wyraz na koncercie, za co został wybuczany przez fanów.

Anglia-Belgia na mistrzostwach świata

Reprezentacja Anglii wciąż jednak ma szansę na medal mistrzostw świata. 14 lipca 2018 o 16:00 w Sankt Petersburgu zagra z Belgią w meczu o III miejsce mundialu w Rosji. Wielki finał odbędzie się 15 lipca 2018 o 17:00 w Moskwie – o złoto powalczą Francja i Chorwacja.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.