Senegalczycy zaapelowali o ukaranie Polaków i Japończyków za niesportowe zachowanie w meczu mistrzostw świata

Maciej Koprowicz
02.07.2018 15:08
Senegalczycy zaapelowali o ukaranie Polaków i Japończyków za niesportowe zachowanie w meczu mistrzostw świata Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

Większa liczba żółtych kartek dla piłkarzy zdecydowała o tym, że Senegal pożegnał się z mundialem, a do fazy pucharowej awansowała Japonia, która w meczu z Polską dała „pokaz” gry na czas. Przedstawiciele senegalskiej federacji piłkarskiej uważają, że FIFA powinna była na to zareagować.

Mecz Japonia-Polska, rozegrany 28 czerwca 2018 w Wołgogradzie przez wielu obserwatorów uznany został za zdecydowanie najgorszy mecz tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej, które trwają na stadionach Rosji. Ponieważ w rozgrywanym równolegle meczu Kolumbia-Senegal utrzymywał się wynik 1:0 dla piłkarzy z Ameryki Południowej, Japończycy i Polacy zdecydowali się grać na utrzymanie wyniku 1:0 dla drużyny Adama Nawałki. Polakom dawał on zwycięstwo w „meczu o honor”, a Japończykom wystarczył do wyjścia z grupy H i awansu do kolejnej fazy rozgrywek.

Co ciekawe, o tym, że Japonia wyprzedziła Senegal zadecydowała… liczba żółtych kartek. Po rozegraniu trzech meczów grupowych Azjaci i Afrykanie mieli identyczny bilans punktów (4) i bramek (4-4), w dodatku w bezpośrednim meczu między nimi padł remis 2:2. Zgodnie z przepisami FIFA, w takiej sytuacji w dalszej kolejności brany jest pod uwagę tak zwany ranking fair play, czyli liczba żółtych i czerwonych kartek.

Naturalnie faworyzowana jest drużyna grająca czyściej, czyli taka, której piłkarze byli rzadziej karani kartkami. Senegalczycy zobaczyli na mundialu 6 żółtych kartek, o 2 więcej niż Japończycy. Dzięki temu w ostatniej fazie meczu Polska-Japonia drużyna „Niebieskich Samurajów” unikała jakichkolwiek starć z Polakami, bezpiecznie rozgrywając piłkę na swojej połowie. Nasi reprezentanci nie próbowali w żaden sposób im w tym przeszkodzić, przez co ostatnie minuty meczu zmieniły się w pokaz antyfutbolu.

Senegalczycy, którzy w konsekwencji przepisu o rankingu fair play odpadli z mistrzostw świata, są oburzeni postawą Japończyków i Polaków. Przedstawiciele senegalskiej federacji piłkarskiej są zbulwersowani, że Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) nie wyciągnęła konsekwencji wobec niesportowo grających drużyn. Rzecznik prasowy Fédération Sénégalaise de Football, Kara Thioune powiedział BBC Sport:

W przyszłości FIFA powinna karać zespół, który w ten sposób gra. Zaadaptowała nowy system, ale czy zasada fair play rozwiązuje wszystkie problemy? Po spotkaniu nic się nie stało ani Japonii, ani Polsce.

Powinna być możliwość karania piłkarzy, trenerów lub drużyn za taką postawę.

Senegalska federacja wysłała do FIFA listy, w których podważa sens istnienia zasady fair play. Czytamy w nich:

Federacja uważa, że Japonia dosłownie odmówiła gry, kiedy dowiedziała się, że Kolumbia strzeliła gola Senegalowi. Ta odmowa gry była korzystna dla Japonii, co stoi w sprzeczności z zasadami rządzącymi piłką nożną.

Federacja jest jeszcze bardziej zszokowana tym, że trener Japonii temu nie zaprzeczył. Na konferencji prasowej po meczu potwierdził, że podjął decyzję o manipulowaniu wynikiem i utrzymaniu wyniku 1:0.

Senegalska Federacja Piłkarska ubolewa, że japońska drużyna nie pokazała ducha fair play. To rzuca wyzwanie FIFA, by dostrzegła, że ranking liczby kartek traci swoje znaczenie, kiedy drużyna, której brakuje fair play nie musi obawiać się żadnych konsekwencji.

Dyrektor rozgrywek FIFA, Colin Smith skomentował precedens, jakim było wykorzystanie rankingu fair play celem ustalenia tabeli grupy na mistrzostwach świata:

Po raz pierwszy wykorzystaliśmy go na Mistrzostwach Świata, więc poddamy to ocenie. Ale jak na razie nie widzimy powodu, by zmieniać tę zasadę.

Polska-Japonia na MŚ 2018

Mecz Japonia-Polska zakończył się zwycięstwem naszej reprezentacji po bramce Jana Bednarka. Już przed tym meczem biało-czerwoni stracili szansę na awans do kolejnej fazy rozgrywek. Z grupy H kosztem Senegalu i Polski wyszły Kolumbia i Japonia.

Mundial 2018 – terminarz

Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji rozpoczęły się 14 czerwca 2018. Wielki finał turnieju odbędzie się 15 lipca 2018. Mamy dla Was pełny terminarz 64 spotkań turnieju i plan ich transmisji telewizyjnych.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.