MŚ 2018: Czy Rosjanie użyli dopingu? Kontrowersyjne zdjęcie jednego z zawodników

Kamil Kacperski
05.07.2018 12:22
MŚ 2018: Czy Rosjanie użyli dopingu? Kontrowersyjne zdjęcie jednego z zawodników Fot. AP/EAST NEWS

Mołdawscy dziennikarze zauważyli na ręce jednego z zawodników gospodarzy ślady po wbijaniu igły. Zdjęcie szybko wywołało kontrowersje w kręgach nie tylko sportowych, ale również i politycznych.

Bohaterem rosyjskich kibiców jest obecnie Artom Dziuba, który po strzelonym rzucie karnym doprowadził do wyniku 1:1 w meczu z Hiszpanią, który następnie nasi sąsiedzi wygrali po konkursie rzutów karnych, jednocześnie przechodząc do ćwierćfinału mundialu.

Dziuba znalazł się jednak na językach nie tylko dlatego, że stał się herosem Rosjan. Mołdawscy dziennikarze dopatrzyli się na jednym ze zdjęć rany na ręce piłkarza, która wygląda, jakby była spowodowana przez ukłucie igłą. Przeszłość pokazuje, że sportowcy z kraju Tołstoja dość często używali niedozwolonych środków - wystarczy przypomnieć zakaz występów na Zimowych Igrzyskach w Pjongczangu, więc może coś jest na rzeczy?

Rosjanie używali niedozwolonych środków podczas mundialu?

Przeglądając Twittera nietrudno zauważyć, że bardzo dużo osób wierzy w informacje na temat stosowania dopingu przez rosyjskich piłkarzy:

Mołdawskie gazety zdominowały takie nagłówki, jak: „skandal!”, czy „narkotyki i doping”. Oskarżenie posunęły się tak daleko, że na temat niepokojących śladów po igłach wypowiedział się nawet lekarz reprezentacji Rosji, doktor Eduard Bezugłow:

Aby kontrolować stan piłkarzy, musimy mieć wgląd do różnych parametrów hematologicznych, więc regularnie pobieramy zawodnikom krew. Bierzemy ją nie tylko z palca, ale również z żył. To są standardowe procedury, które zapobiegają kontuzjom, przemęczeniu i obniżeniu formy fizycznej.

Sprawa stała się tak głośna, że głos zabrał również amerykański szef komisji antydopingowej Travis Trygar, który stwierdził, że Rosja na pewno stosuje niedozwolone środki:

Rosja znów jest gospodarzem wielkiej imprezy sportowej. Oni znów zrobią wszystko, aby osiągnąć sukces. Nawet stosując niedozwolone chwyty. Jeżeli uwierzymy, że Rosjanie nie stosują dopingu podczas mundialu, to będziemy głupcami. Oni po prostu śmieją się nam za plecami.

Sprawa jest w toku i poinformujemy was, jak FIFA postanowi przebadać sprawę związaną z tajemniczymi śladami po igłach widocznymi na rękach rosyjskich piłkarzy.

Polska na MŚ 2018

Rosyjski mundial wypadł fatalnie w wykonaniu biało-czerwonych. Po dwóch przegranych meczach grupowych, z Senegalem (1:2) i Kolumbią (0:3) stracili szansę na awans do fazy pucharowej. W ostatnim meczu wygrali z Japonią 1:0, ale zdaniem wielu obserwatorów wykazali brak zaangażowania i sportowej postawy, pozwalając Japończykom grać na czas przy korzystnym wyniku.

Mundial 2018 – terminarz

Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji rozpoczęły się 14 czerwca 2018. Wielki finał turnieju odbędzie się 15 lipca 2018. Mamy dla Was pełny terminarz 64 spotkań turnieju i plan ich transmisji telewizyjnych.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.