Muzeum w Auschwitz skrytykowało autora książki "Chłopiec w pasiastej piżamie" za "powielanie niebezpiecznych mitów"

09.01.2020 16:00
Muzeum w Auschwitz skrytykowało autora książki "Chłopiec w pasiastej piżamie" za "powielanie niebezpiecznych mitów" Fot. materiały prasowe

Muzeum Auschwitz-Birkenau zarzuciło Johnowi Boyne'owi powielanie niebezpiecznych mitów w jego powieści "Chłopiec w pasiastej piżamie". Książka niesłusznie stała się hitem?

Irlandzki powieściopisarz John Boyne w 2006 roku stworzył książkę "Chłopiec w pasiastej piżamie". Dzieło szybko doczekało się filmowej adaptacji. Poruszającą historię na ekrany kin przeniósł reżyser i scenarzysta Mark Herman znany również z produkcji "Miasto nadziei". 

Muzeum w Auschwitz skrytykowało autora książki "Chłopiec w pasiastej piżamie"

Akcja filmu oraz książki jest osadzona w realiach II wojny światowej. Ojciec ośmioletniego Bruna zostaje komendantem obozu zagłady i z całą rodziną przenosi się na wieś. W nowym miejscu chłopcu brakuje kolegów i ciekawych zajęć. Bruno spędza wolny czas na zwiedzaniu okolicy, gdzie poznaje Żyda - więźnia obozu zagłady - w swoim wieku. Chłopcy świetnie się rozumieją i zaprzyjaźniają mimo ogromnych różnic społecznych i dzielącego ich drutu kolczastego, wyznaczającego granice obozu. 

Przeczytaj także

Jak donosi portal "The Guardian", autor książki skrytykował inne powieści, które bazują na opowieściach z Auschwitz. Napisał na swoim Twitterze, że nie może oprzeć się wrażeniu, że książki takie jak chociażby "Tatuażysta z Auschwitz" wykorzystują ciągle "te same słowa", które dobrze się sprzedają. Pisarz stwierdził, że autorzy powinni podejść do sprawy z większym namysłem i troską. Post wkrótce zniknął z jego profilu.

Krytyka tytułów nie umknęła jednak Muzeum Auschwitz, które stwierdziło, że rozumie zastrzeżenia wobec niektórych książek. Jednak instytucja podkreśliła, że również powieści Boyne'a "Chłopiec w pasiastej piżamie" "powinien unikać każdy, kto studiuje lub uczy historii". 

Pod wpisem rozpoczęła się ostra dyskusja na temat książek i niebezpieczeństw jakie za sobą niosą. W odpowiedzi, Muzeum zaproponowało czytelnikom listę sprawdzonych lektur, które nie przekłamują historii oraz opublikowało link do krytycznego eseju "Chłopca w pasiastej piżamie" autorstwa Stowarzyszenia Przyjaźni Ocalonych z Holokaustu.

Z tekstu, który zaaprobowała instytucja, wynika, że wiele osób czytając książkę Boyne'a uznało wszystkie umieszczone w niej wydarzenia za fakty. W eseju podkreślono, że nie można w ten sposób interpretować opowieści, ponieważ takie zdarzenia nie mogły mieć miejsca. Ponadto książka zawiera niedokładności historyczne oraz stereotypowe opisy postaci, które pomagają utrwalać niebezpieczne mity o Holokauście.

Zobacz też: „Gigantycznym sukcesem jest Sapkowski, a nie Tokarczuk”. Jacek Piekara o dorobku polskiej noblistki 

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.