Pogoda
08.03.2019
Aktualizacja: 24.04.2019 13:32

Muzyka 8D i 3D - co to znaczy, o co chodzi?

Muzyka 8D i 3D staje się coraz bardziej popularna w Internecie. Tłumaczymy czym jest muzyka 8D i 3D i na czym dokładnie polega.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Technologia 3D kojarzona jest przede wszystkim z kinem, jednak coraz większą popularność zyskuje również muzyka 8D i 3D. Czym jest ten niesamowity efekt? Tłumaczymy.

Czym jest muzyka 8D i 3D - co to znaczy, o co chodzi?

Dźwięk przestrzenny, inaczej zwany również dźwiękiem dookolnym oraz dźwiękiem wielokanałowym, wykorzystywany jest najczęściej w salach kinowych oraz konsolach do gier wideo. W ostatnim czasie zyskuje jednak coraz większą popularność także przy tworzeniu muzyki. Na czym to polega i czym jest muzyka 8D i 3D? Pozwala na zwiększenie poczucia otoczenia dźwiękiem. Innymi słowy - słuchając muzyki z efektem 8D lub 3D odnosimy wrażenie, że muzyka dochodzi do nas "zza pleców" i przesuwa się od lewej do prawej strony. Zwiększa to doznania i wywołuje zupełnie inny efekt, niż w trakcie słuchania muzyki w standardowy sposób.

youtube
youtube
Przeczytaj także Nowa, przełomowa funkcja YouTube! Wszyscy z niej skorzystamy

Uwaga! Dźwięków i muzyki 8D i 3D należy słuchać wyłącznie ze słuchawkami na uszach, inaczej nie odczuje się pełni efektu.

Niesamowite efekty dźwięku i muzyki 8D i 3D

Efekt 8D i 3D cieszy się olbrzymią popularnością głównie w przypadku słuchania ulubionych utworów muzycznych, nie jest to jednak jedyna możliwość zbadania, jak niesamowite efekty można dzięki temu osiągnąć. W Internecie aż roi się od możliwości odsłuchania różnych dźwięków z efektem 8D i 3D. Możecie zatem odwiedzić wirtualnego fryzjera i poczuć się jak w prawdziwym salonie fryzjerskim, w którym obsługująca was osoba zawsze stoi za waszymi plecami. Jest również możliwość wizyty w wirtualnym szpitalu psychiatrycznym oraz odczucia na własnej skórze, co czuje osoba chora na schizofrenię. A to zaledwie ułamek przykładów.

Zobacz też: >> Rape Day, kontrowersyjna gra o gwałceniu i mordowaniu kobiet <<

Słuchacie muzyki 8D lub 3D?