Pogoda
25.05.2020 12:37

Myślał, że staje na namalowanej na podłodze czarnej plamie. Wpadł do 2,5-metrowego dzieła sztuki

Miłośnik sztuki wpadł w artystyczną instalację i trafił do szpitala.  Zwiedzający stanął na namalowaną na podłodze czarną plamę, która okazała się bardzo głęboką studnią.

Anish Kapoora
foto: Shutterstock

Pamiętacie z dzieciństwa wycieczki do muzeów, gdy nauczycielka lub znudzona pani siedząca przy wejściu stale upominały, by pod żadnym pozorem nie zbliżać się zbiorów i traktować je z należytym szacunkiem? W większości młodych ludzi budziło się wtedy pragnienie ukradkowego trącenia palcem cennej wazy lub średniowiecznego miecza.

Szuranie muzealnymi kapciami podczas mijania sal wystawienniczych z gablotami otoczonymi sznurem i tabliczką: "Prosimy nie dotykać eksponatów" przeszło do historii. Obecnie, szczególnie w wielu interaktywnych muzeach eksponaty stworzone są tak, by je dotykać. Jednak nadal są miejsca, gdzie zbliżanie się do dzieł sztuki, jest zabronione, a nawet niebezpieczne.

Skoczył na namalowany na podłodze czarny okręg i trafił do szpitala

W 2018 roku goście muzeum Serralves w Porto w Portugalii mogli zobaczyć dzieła Anisha Kapoora. 60-letni zwiedzający był przekonany, że ma do czynienia z namalowaną na podłodze czarną plamą. Jak się jednak okazało, była to trójwymiarowa instalacja o głębokości 2,5 metra.

Mona Lisa w Luwrze
Mona Lisa w Luwrze
Przeczytaj także Mona Lisa na sprzedaż? „Musimy szukać pieniędzy gdzie tylko się da”

Tajemniczy okrąg na podłodze muzeum był równie fascynujący, co niezwykły. Jego autor, Anish Kapoor wykorzystał do jego stworzenia czerń absolutną, nazywaną Vantablack. Pokrył nią ściany studni i dno, dzięki czemu uzyskał efekt braku głębi. Studnia naprawdę wyglądała jak plama namalowana na podłodze.

Do wypadku doszło na początki sierpnia 2018 roku. Muzeum zostało tymczasowo zamknięta, a amator sztuki współczesnej, po kilku dniach hospitalizacji wrócił do domu.

Czym jest tajemnicza substancja Vantablack??

Czerń Vantablack, nazywana też superczernią została stworzona w National Physical Laboratory w Wielkiej Brytanii. W jej skład wchodzą nanorurki węglowe, których zastosowanie zapewnia pochłonięcie 99,965 proc. światła i wrażenie zupełnej pustki. Vantablack jest czarniejsza od czegokolwiek, co dotąd powstało.

Niesamowitą substancję wykorzystuje się w wojskowości i w badaniach kosmosu, jako wyścielenie superczułych teleskopów. Anish Kapoor, autor dzieła sztuki, które połknęło człowieka w całości, w 2016 roku zastrzegł sobie Vantablack na wyłączność - tylko jemu wolno korzystać z tego pigmentu w sztuce.

Specjalizujący się w sztuce wielkoformatowej Anish Kapoor tworzy złudzenia optyczne, do których wykorzystuje charakterystyczne barwniki. Instalacja "Descent to Limbo" była jedną z wielu prac prezentowanych na wystawie muzeum Serralves, zatytułowanej "Works, Thoughts, Experiments".

Zobacz również: Walentynkowy mural Banksy'ego zniszczony przez wandali

Tagi: adrenalina