Myślisz, że Monopoly Man nosi monokl? To efekt Mandeli. Niedługo powstanie film inspirowany tym zjawiskiem

Sergiusz Kurczuk
18.01.2018 17:32
Myślisz, że Monopoly Man nosi monokl? To efekt Mandeli. Niedługo powstanie film inspirowany tym zjawiskiem Fot. AP/East News

Mieliście kiedyś wrażenie, że byliście przekonani o czymś, co w rzeczywistości nie miało miejsca? Jeśli tak, to doświadczyliście tak zwanego efektu Mandeli. Niebawem powstanie film oparty na tym dziwnym zjawisku. 

Ludzka psychika ma przed współczesną nauką jeszcze wiele niezgłębionych tajemnic. Niektóre z nich przeradzają się w teorie spiskowe. Przykładem może być legenda miejska znana jako „This Man”, opowiadająca o dziwnym mężczyźnie pojawiającym się w snach ludzi na całym świecie. Niedawno odniesienie do tej historii pojawiło się w serialu „Z Archwium X”. Innym z zagadkowych zjawisk jest tak zwany efekt Mandeli.

Efekt Mandeli - co to jest?

Blogerka Fiona Broome zdała sobie sprawę z dziwnego faktu. Wiele osób było przekonanych, że Nelson Mandela umarł w latach 80. w jednym z południowoafrykańskich więzień. Tymczasem polityk miał się dobrze i zmarł z powodu infekcji płuc dopiero w 2013 roku w wieku 95 lat. To nie jedyny przypadek, w którym spore grono ludzi kompletnie ze sobą niepowiązanych ma błędne wspomnienia na jakiś temat. Przykładów jest kilka. Jednym z najpopularniejszych może być maskotka Monopoly - kreksówkowy kapitalista z gry Monopoly. Wiele osób żyje w przekonaniu, że Monopoly Man posiada monokl. W rzeczywistości nie jest to prawą.

Monopoly Fot. foto: materiały promocyjne

Efekt Mandeli - jak go wytłumaczyć?

Ludzki umysł ma tendencję do dopowiadania pewnych faktów lub łączenia na poziomie skojarzeń zupełnie odrębnych wydarzeń w jedną całość. Są jednak teorie, że efekt Mandeli ma być dowodem na istnienie alternatywnych wymiarów. Według zwolenników tego twierdzenia, wspomnienia z innej rzeczywistości po prostu czasami mają „wskakiwać” do naszego wymiaru. Inna teoria głosi, że zjawisko to efekt rządowych zabaw z podróżami w czasie, które naruszyły strukturę rzeczywistości. Jak jest naprawdę?

Na to pytanie będzie się starał odpowiedzieć David Guy Levy. Producent filmowy zajmie się stworzeniem niezależnego filmu science fiction, inspirowanego niesamowitymi teoriami spiskowymi na temat efektu Mandeli. W rozmowie z IndieWire przybliżył nieco szczegółów na temat produkcji.

Efekt Mandeli jest ciągle powracającym tematem. Sądzimy, że naprawdę przyciągnie publiczność i jesteśmy podekscytowani stworzeniem z niego skłaniający do myślenia film science fiction spowity klimatem niezależnej produkcji. 

Film ma się pojawić jeszcze w roku 2018. Niestety na razie nie ma żadnych materiałów promocyjnych „The Mandela Effect”. Mamy nadzieję, że pomysł przerodzi się w naprawdę wartościową opowieść science fiction.  

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.