NASA i Uber łączą siły. Jesteście gotowi na latające taksówki?

10.10.2019 09:34
NASA i Uber łączą siły. Jesteście gotowi na latające taksówki? Fot. east news

Nowa przyszłość publicznego transportu ma pozwolić ludziom i przesyłkom wyruszyć w niebo. Prywatna firma i amerykańska agencja rozpoczęły współpracę jeszcze w 2017 roku.

NASA ogłosiła 3 października 2019, że w ciągu najbliższych tygodni naukowcy usiądą z partnerami z Ubera, aby dyskutować o ich wspólnym celu przeniesienia transportu publicznego w chmury. Urban Air Mobility, jak nazwano program, ma być w przyszłości bezpiecznym i wydajnym systemem komunikacji miejskiej. W ramach UAM to drony dostarczą nasze listy, a latające taksówki będą woziły nas po miastach na całym świecie.

NASA i Uber testują latające taksówki

NASA i Uber nawiązały współpracę jeszcze w 2017 roku. We wrześniu 2018 testowano działania z udziałem użytkowników, które miały potwierdzić, że podstawy systemu zarządzania przestrzenią powietrzną są warte rozwinięcia.

Przeczytaj także

Przedstawiciele Amerykańskiej Agencji Kosmicznej wyjaśnili, że testy sprzed roku potwierdziły, że naukowcy posiadają już solidne podwaliny, na których mogą budować przyszłość transportu miejskiego. Przez ostatnie lata NASA dokonała analizy, jak i testowała narzędzia i technologie, które można użyć w niedalekiej przyszłości przy tworzeniu małych dronów wykorzystywanych na terenach miejskich. System trzymający pieczę nad dronami nazywa się Unmanned Aircraft Systems Traffic Managament, w skrócie UTM, i ma zapewnić komfortowy transport nad ulicami naszych miast.

W ramach współpracy Uber podzielił się z agencją swoimi planami na temat implementacji miejskiej sieci lotniczej.

Testy NASA odpowiedzą na ważne pytania

W tym tygodniu obie firmy testują jakie dane i informacje będą potrzebne do dalszego rozwoju UAM. System ma posiadać w końcu setki operatorów z pojazdami o różnej wielkości. Aby więc stworzyć bezpieczny lotniczy transport publiczny, NASA i Uber muszą brać pod uwagę tysiące zmiennych. W trakcie testów komputery NASA i Ubera wspólnie przeprowadzą serię symulacji na podstawie scenariuszy, do jakich może dojść w trakcie korzystania z UAM.

Przeczytaj także

Jest to dopiero początek prac nad projektem agencji i prywatnej firmy. Tegoroczna ewaluacja dotychczasowej współpracy jest jednak szalenie ważna w perspektywie tego, jakie technologie najlepiej wykorzystać do budowy faktycznego systemu w przyszłości.

Jesteście gotowi na latające taksówki?

Zobacz także:  Policja w Paryżu zatrzymała latającą taksówkę

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.