Pogoda
17.01.2020 14:53

NASA nie żartuje: Zbudujmy mieszkania z grzybów na Księżycu i Marsie

NASA pracuje nad projektem, dzięki któremu będzie można "hodować" domy na Księżycu czy Marsie.

Zbudujmy mieszkania z grzybów na Księżycu i Marsie
foto: Shutterstock

Pomysł kolonizacji Księżyca i Marsa nadal wydaje się tak abstrakcyjny, że śmiało może konkurować z opowieściami o Marii, kosmicznej mumii z Nazca czy historii o przerażającym mieście duchów, które ukazało się na chińskim jeziorze. Są jednak osoby, które bardzo mocno wierzą, że prędzej czy później zamieszkamy poza naszą planetą.

NASA zbuduje mieszkania z grzybów na Księżycu i Marsie

Badacze z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zaproponowali budowę kosmicznej windy pomiędzy Ziemią i Księżycem, ale naukowcy z NASA poszli o krok dalej. Opracowali technologię, dzięki której będzie można "hodować" sobie mieszkania na skolonizowanym Księżycu.

Naukowcu z NASA Ames Research Center w Kalifornii przy wsparciu NASA Innovative Advanced Concepts postanowili zająć się tworzeniem domów z grzybni, która może budować złożone, bardzo precyzyjne struktury i bez trudu łączyć się w większe elementy.

Zdaniem badaczy jest to najbardziej bezpieczna i najmniej inwazyjna metoda dla księżycowego lub marsjańskiego środowiska. Domy z grzybni nie wymagałyby bowiem ogromnej ilości energii, która byłaby potrzebna, by wybudować i eksploatować w kosmosie bardziej "tradycyjne" mieszkania.

Kosmiczny dom z grzybów musiałby być jednak regularnie "dokarmiany". Naukowcy opracowali więc trójwarstwową koncepcję budowy. Pierwszą warstwę stanowiłby lód, który stanowiłby ochronę przed promieniowaniem i mógłby być pożywką dla sinic umieszczonych w drugiej warstwie. Sinice w procesie fotosyntezy wytwarzałyby tlen dla astronautów i składniki odżywcze dla grzybni, która znalazłaby się w trzeciej warstwie.

Grzybnia mogłaby odegrać niebagatelną rolę w cięciu kosztów ekspedycji. Kompaktowo spakowany budulec z uśpionymi grzybami, po rozwinięciu i dodaniu wody można by sadzić wokół odpowiedniego szkieletu i tworzyć dowolne struktury mieszkalne. W chwili obecnej badania są w bardzo wczesnej fazie i naukowcy dopiero eksperymentują z domami z grzybni

Projekt wzbudza ogromne zainteresowanie, bo jeśli okaże się skuteczny, może sprawdzić się również na Ziemi, jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa.

Tagi: adrenalina