NASA ostrzega: W stronę Ziemi pędzi asteroida. Koniec świata może nastąpić 29 kwietnia 2020?

23.03.2020 14:39
Konieć świata|undefined Fot. Shutterstock

Asteroida 1998 OR2 pędzi w kierunku Ziemi z zawrotną prędkością 31 tys. km/h. Czy ogromne ciało niebieskie jest dla nas zagrożeniem?

NASA potwierdza -  asteroida 1998 OR2 pędzi w kierunku Ziemi. Obiekt ma blisko 4 km średnicy i może się zdarzyć z Ziemią już pod koniec kwietnia 2020.

Koniec świata nastąpi 29 kwietnia 2020 roku?

Jak informuje Headlines India, powołując się między innymi na Daily Express, w kierunku Ziemi pędzi ciało niebieskie o nazwie 52768 (1998 OR2). Obiekt porusza się z prędkością 31 tysięcy km/h i zbliży się w okolice naszej planety pod koniec kwietnia 2020. Naukowcy z NASA twierdzą, że gdyby asteroida trafiła w naszą planetę, moglibyśmy tego nie przetrwać.

Przeczytaj także

Obiekt od dawna znajduje się pod stałą obserwacją NASA. Asteroida jest bowiem na tyle duża, że gdyby zderzyła się z naszą planetą, mogłaby wywołać zdaniem naukowców katastrofalne skutki w tym wielomiesięczną arktyczną zimę. Jednak mimo tego, że obiekt ma aż 4 km średnicy i przemierza kosmos z prędkością 31 tys. km/h, NASA twierdzi, że istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że 52768 (1998 OR2) bezpiecznie ominie naszą planetę .

W chwili obecnej z wyliczeń wynika, że obiekt minie Ziemię w odległości 6,3 mln km, czyli ponad szesnaście razy tyle, ile dzieli nas od Księżyca. Jednak w skali kosmosu nadal można nazwać to bardzo niewielkim dystansem.

 Choć 1998 OR2 jest wystarczająco duża, by wyrządzić nam duże szkody, nie ma szans, by w nas uderzyła.

-powiedzieli naukowcy z NASA.

Czy można uniknąć globalnej zagłady?

Na orbicie okołoziemskiej krąży ponad 40 000 asteroid, a uderzenie nawet stosunkowo niewielkiego obiektu może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzkości. Jak dotąd do naszej plany dotarło mniej niż 20% z nich. Większość nie ma nawet najmniejszej szansy na spotkanie z naszą planetą. Są jednak takie, których orbita wprawia naukowców w panikę.

Zgodnie z danymi katalogującymi NEO (obiekty bliskie Ziemi) udostępnionymi przez Coordination Center Europejskiej Agencji Kosmicznej, według stanu na dzień 1 września 2016 roku, znanych jest 14795 obiektów, w tym: 14688 planetoid i 107 komet, z czego 551 obiektów sklasyfikowanych jest jako obiekty o niezerowym prawdopodobieństwie uderzenia w Ziemię.

NASA od dawna twierdzi, że zderzenie Ziemi z ogromną asteroidą to tylko kwestia czasu. Przygotowano nawet system, który ma na celu opracowanie najlepszej metody unikania kolizji z asteroidami zwanymi "zabójcami planet".

Naukowcy są zdania, że im szybciej wykryjemy potencjalne zagrożenie, tym większe prawdopodobieństwo poradzenia sobie z problemem.

Zobacz również: Koniec świata w 2050 roku. Szokujący raport naukowców

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.